Bir Futbol Savaşı: 1969 Honduras – El Salvador

Futbol, tüm dünyada sevilen bir spor. Kulüpler arasındaki rekabet, mücadele ve yer yer yükselen tansiyon; futbolcuların çalımları, golleri, açıklamaları bu sporu insanlar için özel kılıyor. Her ne kadar futbol doksan dakikalık bir oyun olsa da işler bazen istenmeyen noktalara varabiliyor. Bu durumun belki de en trajik örneği 1969 yazında Honduras – El Salvador arasında çıkan “Futbol Savaşı”.

Kaynak (Source) : Tiranatoday, Görsel (Image).

1970 Dünya Kupası elemelerinde karşı karşıya gelen Honduras ve El Salvador arasındaki müsabakalar yalnızca iki ülkenin futbol sahasındaki mücadelesi değildi. Aralarında göçmen sorunu, sınır ve ticaret anlaşmazlıkları gibi problemler olan bu iki ülke için futbol maçı bir oyundan ibaret olarak kalamadı. İlk maç Honduras’ın 1-0’lık galibiyeti ile sonuçlanmıştı. İkinci maç El Salvador’da oynandı. Ancak Honduraslı oyuncular kaldıkları otelde dışarıdaki taraftarlar tarafından sürekli rahatsız edildiler ve maç El Salvador’un 3-0 üstünlüğü ile bitti. Honduraslı futbolcular maçı kaybetseler de canlarını kurtardıkları için kendilerini şanslı sayıyorlardı. Üçüncü ve sonucu belirleyecek olan maç ise 27 Haziran 1969‘da, Meksika’da oynandı.

Maçtan önce Honduras, El Salvador ile diplomatik ilişkilerini kesti. Uzatmaya giden maçı El Salvador 3-2 kazanarak Dünya Kupası bileti aldı. 14 Temmuz 1969 tarihinde de El Salvador komşusu Honduras’ı işgal etti. 20 Temmuz günü ateşkes müzakereleri başladı. Bu süreçte 1000-2000 arasında insan öldü, binlercesi yaralandı ve mülteci durumuna düştü. Uzunca bir süre iki ülke arasında barış antlaşması imzalanmadı.

Tarihe Futbol Savaşı olarak geçen bu trajik olay bize şu sözü yeniden anımsattı: “Futbol sadece futbol değildir.”


Kapak Görseli : The 100 Hour War (Mario Overall & Dan Hagedorn)

Kaynak : The Guardian, Wikipedia.