Bobby Dixon’un Hapishaneden Euroleague’e Uzanan Öyküsü

Bobby Dixon, 10 Nisan 1983’te Chicago’da uyuşturucu satıcılığı yaparak geçimini sağlayan bir ailede dünyaya gözlerini açtı. Bobby’nin doğum işlemi, hamile annesinin hastaneye gitme imkânı olmadığı için müsait bir merdiven altında babası tarafından yapılmış. Son derece fakirlik çeken Dixon ailesinin tek geçim kaynağı uyuşturucudur. ve ailedeki kimsenin eğitim kariyeri yoktur. Tıpkı ailesinin diğer üyeleri gibi sokakta torbacılık yapan Bobby Dixon, Chicago sokaklarında şiddet içerisinde büyümüştür. 1996 yılında kardeşi Brian’ın sırtından vurularak öldürülmesiyle sarsılan Dixon ailesinin tüm üyeleri 2001 yılında Boot Camp hapishanesinde yatmıştır. Annesinin, oğlunun cenazesine elleri kelepçeli bir şekilde geldiğini gören Bobby, o anı hayatının dönüm noktası olarak görmüştür.

Birkaç yıl sonra tahliye edilen Bobby temiz bir hayata adım atmak için bir kargo şirketinde işe başlamıştır. Gündüzleri kargo şirketinde akşamları ise plajda çalışan Bobby’nin basketbol yeteneği patronu Bryan McKinny tarafından fark edilmiştir. O’nu bir gün sokak arasındaki parkta basketbol oynarken gören McKinny, sonraki günlerde sık sık genç elemanını izledi. Patronunun yönlendirmeleri ile basketbol hayatını profesyonel boyuta taşıyan ve mükemmel azmiyle önemli başarılar elde eden Bobby, 1,78 boyunda olduğu için kendini NBA (National Basketball League)’e uygun görmemiş ve rotasını Avrupa’ya çevirmiştir. 2011 yılında Fransa’nın Dijon takımıyla Avrupa kariyerine başlayan Bobby burda oynadığı tek sezonda kendini kanıtlamış ve gelecek sezon için hayatını tamamen değiştirecek olan Pınar Karşıyaka ile anlaşmıştır. 2012 – 2013 sezonu itibariyle mükemmel bir çıkış yakalayan Bobby Dixon, dört sezon boyunca formasını giydiği Pınar Karşıyaka’da hiçbir sezonunda 15 sayı ortalamasının altına düşmedi. 2014 – 2015 sezonunda Pınar Karşıyaka ile Türkiye Basketbol Ligi şampiyonluğu yaşayan Bobby, 2015 yazında devşirme oyuncu statüsüyle Türkiye Milli Takımı’na dahil olmuş ve Ali Muhammed ismini almıştır.  Bobby, Ali Muhammed ismi ile EuroBasket 2015’te Milli Takımımız adına mücadele etti. 2015-2016 sezonu için Fenerbahçe ile anlaşan Bobby Dixon, burada da üst düzey bir sezon geçirip şampiyonluk yaşadı. Akabinde 2016-2017 sezonu sonunda Fenerbahçe ile hem Türkiye hem de Avrupa basketbolunun bir numaralı organizasyonu olan Euroleague şampiyonluğu yaşamıştır.

Euroleague finalini kazandıkları gece Türk bayrağını elinden düşürmeyen Ali Muhammed “Ben Türküm! Benim adım Ali Muhammed! Kendimi Türk hissediyorum!” sözleriyle gönülleri fethetti. Kariyerindeki yükseliş hakkında sorulan sorulara ise beni çamurun içinden çıkan milyoner gibi değil, hak ederek buralara kadar gelmiş bir oyuncu gibi selamlayın sözleriyle cevap verdi. Uyuşturucu satıcılığından Avrupa’nın zirvesine yükselen Bobby Dixon’ın hayat hikayesine hayran kalmamak mümkün değil…


Kaynak : Hürriyet