Edebi EserlerEdebiyat

Stefan Zweig’in Kaleminden; “Bir Çöküşün Öyküsü”

İncelenen Eser : Bir Çöküşün Öyküsü
Yazar : Stefan Zweig
Baskı : İş Bankası Kültür Yayınları
Çeviri : Regaip Minareci

Bir Çöküşün Öyküsü“, Stefan Zweig‘in (1881 – 1942) klasik tarzını yansıtan, ancak yazarın diğer eserlerinden ‘Acımak‘ veya ‘Satranç‘ kadar etkileyici nitelikte olmayan yapıtıdır.

Eser, baş (ve aslında yegane) kahramanı Madame de Prie üzerinden bir karakter tahlili yapmaktadır. Pek çok kimsenin aşina olmadığı bu tahlil, Madame de Prie’nin iç dünyasını, hırslarını ve çevreye bakışını içeriyor.

Madame de Prie, Fransız Sarayı’nda yüksek bir mertebede olan, saray yaşamının şaşasına alışmış biridir. Bulunduğu konumu ve elindeki mal varlığını tümüyle hırsına, alavereli davranışlarına borçlu olan Prie, bir gün saraydan kovularak Courbepine‘e sürgün edilir. Tam olarak bu noktada başlayan öykü, alıştığı sınıf ortamından uzaklaştırılan Prie’nin o andan sonraki ruh halini, düşüncelerini, travmalarını ve deliliğini detaylandırıyor.

Bir Çöküşün Öyküsü’nde bütün yaşamı hırs ve mevki üzerine kurulmuş, halka yabancılaşmış kimselerin iç dünyalarındaki acınası çaresizliklerini, bu hırsın onları maddi güce ve aynı zamanda kendi felaketlerine sürüklediği yolu gözlemleyebiliyorsunuz.

Eser, bir karakteri son derece derinlemesine tahlil edişi ve o karakteri tanıma, anlama yönünden oldukça iyi bir fırsat sunuyor. Bir Çöküşün Öyküsü, özellikle başarılı karakter tahlili yönüyle okunmaya değer, farklı bir yapıt.

İyi okumalar dileriz.