Tekne Batıran Dev Kılıç Balığı

Balık tutmak genelde ‘rahatlamak‘, ‘kafa dinlemek‘ için yapılan bir etkinlik ise de; doğanın cömert davranmadığı bazı zamanlarda durum çok farklı olabilir. Ülkemizdeki balıkçılık anlayışı ve topraklarımızın coğrafi konumu açısından balık tutmak sıklıkla ‘tehlikeliolmasa da, bu durum Dünya’nın geride kalan kısımları için geçerli değil. Balık tutmanın son derece tehlikeli olabildiği coğrafyalar da var.

Farklı coğrafyalarda balıkçılık bir ekonomik geçim kaynağı olmanın yanı sıra ‘spor‘ olarak tanımlanıyor. Hatta o kadar ilgi toplayan bir etkinlik ki sırf balıkçılık üzerine kurgulanmış devasa bütçeli televizyon programları bile var. Discovery Channel tarafından çekilen Deadliest Catch bunlar arasında akla gelen ilk örneklerden biri. Haliyle bir balıkçının denizde 300 kiloluk tuna balığını yakalamaya çalıştığı sahnelerin yüksek ilgi toplayan bir televizyon programına dönüşmesi hiç de şaşırtıcı değil.

2013 yılında yaşanan bir olay da balıkçılığın yer yer ne kadar ‘tehlikeli’ olabileceğini tüm dünyaya gösterdi. Panama açıklarında Batı Kıyısı Balıkçılık Kulübü (West Coast Fishing Club) bünyesinde okyanus balıkçılığı yapan bir grubun karşılaştığı siyah merlin (bir tür kılıç balığı), balıkçılara hayatları boyunca unutamayacakları bir deneyim yaşattı. Aynı kulüp bünyesinde balık tutan bir başka tekne tarafından çekilen fotoğraflar, kılıç balığının tekneye neler yaptığını açık seçik gösteriyor.

Siyah merlin isimli kılıç balığı, bilinen en büyük kemikli balık türlerinden biri. Su altında saatte 130 Km sürate ulaşabilen bu canlıyı öyle basit bir balıkçılık tekniği ile avlamaya çalışmak pek akıl mantık işi değil. Ama yine de etkileyici bir av gerçekleştirmek ve gösteri yapmak isteyen balıkçılar için siyah merlin adeta bulunmaz kaftan.

Okyanusta bu balıkla karşılaşan grup da fırsatı kaçırmamak adına doğrudan saldırıya geçmiş. Ancak işler hiç de bekledikleri gibi gitmemiş. Abundancia isimli teknenin balık tutma aparatını doğrudan balığa saplamayı başaran balıkçılar, daha sonra adeta okyanusta balığın esiri olmuş. 18 Ocak 2013‘te gerçekleşen olayda balığın darbe almasından çok kısa bir süre sonra Abundancia balık tarafından alabora edilmiş.

Her ne kadar olayın yaşanmasında kaptanın hatası ve okyanusun azizliğinden bahsediliyor olsa da balıkçıların gözlerine kestirdiği 250 kiloluk siyah merlinin hakkını yememek lazım. Koca tekneyi alabora etmesine rağmen denize düşenlere zarar vermeden bırakmış. Yakınlarda balık tutan, aynı balıkçılık kulübüne ait bir başka tekne tarafından kurtarılan kazazedeler oldukça şanslı.


Kaynak: ViralThread.

Kapak Fotoğrafı: Black Marlin Fishing Blog