Circle: Her Yönüyle Bambaşka Bir Yapım

Film incelemelerimize Netflix üzerinden devam ediyoruz. Açıkçası Netflix’in bazı yapımlarında (özellikle Netflix imzalı olanlarda) derin hayal kırıklıkları yaşadığımız oldu ve bunları sizinle paylaştık. IO, Titans, Star Trek Discovery, Outlaw King ve Hold The Dark bunlardan sadece bazıları.

Ancak Netflix bazen de bizi şaşırtmayı başarıyor. Organize İşler Sazan Sarmalı‘nın henüz gösterimdeyken Netflix’e gelmesi, Hakan Muhafız‘ın başarılı çizgisi, Lost In Space‘teki inanılmaz atmosfer, Bird Box‘taki Sandra Bullock performansı gibi sürprizleri es geçmemiz mümkün değil. Böyle sürprizlerden bahsederken, Circle‘ı anmasak kesinlikle olmazdı.

2015 Yapımı olan Circle, Netflix üzerinden izleyebileceğiniz bir buçuk saatlik bir film. Aaron Hann ve Mario Miscione tarafından yazılıp yönetilen filmde başrol olarak gösterebileceğimiz bir karakter yok. Neredeyse tüm karakterler, senaryonun ayrılmaz bir parçası niteliğinde ve size eşlik ediyor. Ancak isim olarak saymak gerekirse yapımda yer alan oyunculardan bazıları; Allegra Masters (Hamile Kadın), Michael Nardelli (Eric), Michael McLafferty (Avukat), Jordi Vilasuso (Asker), Michael DiBacco (Polis), Carter Jenkins (Üniversite Öğrencisi), Daniel Lench (Bankacı) şeklinde. Toplamda elli tane karakter olunca bunların tümünü saymamız pek mümkün değil ve zaten pek gerek de yok. Ancak şunu söyleyebiliriz ki burada saydıklarımız da tek başlarına senaryonun olmazsa olmazları değil. Her biri, burada sayamadıklarımız gibi senaryonun birer parçası. Bu arada, bütün karakterlerin isimlerini öğrenemiyoruz ancak ismi bilinen ve bilinmeyen karakterlerin de senaryo açısından bir ayrım yarattığını düşünmeyin. Yani figüranlardan da ismi bilinen veya bilinmeyenler var, diğer karakterlerden de. İsim konusu, senaryoda sebebi açıklanan bir özellik sadece.

Bir film için bir buçuk saat boyunca aynı noktada geçiyor tarifi yapılsa herhalde son derece itici olacaktır, değil mi? Circle için de lafa böyle başlayalım. Ama bu cümle ile edindiğiniz fikri silip atacağınıza şüpheniz olmasın. Circle aynı noktada geçen bir yapım ancak gerçekten bugüne kadar incelediğimiz hiçbir filme benzemiyor, bambaşka bir çizgisi var.

Film, karanlık bir ortamda bir kürenin etrafına çember şeklinde dizilmiş elli kişilik grupla başlıyor. Esasında aynı ortamda da bitiyor. Filmin çekimlerinin yapıldığı tek yer bu karanlık ortam. Çemberdeki insanlar kendilerine ait belli bir noktada ayakta durabiliyorlar ve burayı terk edemedikleri gibi, etraflarındakilere de müdahele edemiyorlar. Filmin başlangıcında neyin ne olduğunu, insanların neden öldüğünü anlamanız biraz zaman alıyor. Ancak aynı şekilde karakterlerin de neler olup bittiğini anlaması için biraz zaman geçiyor. Yani filmi, karakterlerle birlikte algılıyorsunuz, onlarla birlikte ne olduğunu çözmeye çalışıyorsunuz.

Film ilerledikçe sizi içine çekiyor ve kendinizi filmdekilerle birlikte karar verirken bulabiliyorsunuz. Karakterlerin mimiklerine kadar detaylar gerçekten incelikle işlenmiş ve bu detayların önemini filmin ilerleyen kısımlarında anladığınızda yapım çok daha keyifli hale geliyor. Örneğin “Emily” isimli kızlarının olduğunu belirten kadının yüz ifadesi, bazı karakterlerin birbirlerine attığı bakışlar, kurdukları cümlelerdeki detaylar gerçekten inanılmaz derecede güzel işlenmiş durumda. Bununla birlikte özellikle beklentimiz olmasına rağmen filmde herhangi bir çekim hatası yakalayamadık. Yani elli kişilik ekibin sıralanış biçiminde bile bir hataya rastlayabilmiş değiliz. Film bu açıdan da oldukça başarılı diyebiliriz.

Şöyle bir kulis fotoğrafı da paylaşalım (: Teşekkürler Lynette Jackson (:

Filmi bugüne kadar izlediğimiz pek çok yapımdan farklı kılan bir başka özelliği ise karakterler arasında geçen konuşmalar. Filmde repliği olan her bir karakter ve hatta hiç konuşma hakkı tanınmamış karakterler bile senaryonun bir kısmını anlatmakla görevli aslında. Bu film gerçek anlamda “insanainsanı anlatıyor ve son derece iddialı duruşunu sonuna kadar mükemmel bir şekilde sürdürüyor.

Filmin bütünü, sonuna iliştirilmiş mükemmel bir cümle ile mühürleniyor. We are assholes! (Bizler pisliğiz!) şeklinde yansıtılan cümle, gerçekten filmde izleyiciye neyin aktarılmak istediğinin en açık göstergelerinden biri. Ve inanın, filmin son sahnesini gördüğünüzde, topluma ve toplumun yapıtaşı olan insana ilişkin pek çok düşüncenizi yeniden gözden geçireceksiniz. İnsanı tanımadığınız veya toplumu anlamadığınız için değil, gerçekten böyle mi? diye sormak için yapacaksınız bunu. En azından biz yaptık..

Filmin çeşitli sinema sitelerinde aldığı puanlar şöyle; IMDB (6/10), Rotten Tomatoes (%43 Seyirci, Eleştirmen Puanı Yok). Pek bilinmeyen bir yapım olduğunun farkındayız fakat bize göre kesinlikle hak ettiği yeri edinememiş bir film Circle. Deniz Humması olarak biz Circle’a 10/10 veriyoruz. Gerçekten farklı çizgisi, insanı saran yapısı ve aktardığı muazzam duygu bütünü ile Circle bunu hak ediyor.

Bu arada Circle‘ın, isim benzerliği nedeniyle karıştırmamanızı temenni ederiz. Film, 2014 yapımı Stefan Haupt yönetmenliğinde çekilen The Circle değil. Yine 2017 yapımı olan, başrollerinde Tom Hanks ve Emma Watson‘ın oynadığı The Circle isimli film de değil. Üçü de farklı yapımlar (:

Mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

İyi seyirler (:


Görsel Kaynağı: Lynette Jackson (Kulis Fotoğrafı)