David Suchet (Hercule Poirot)

2 Mayıs 1946, Londra doğumlu oyuncu. Çok sayıda film ve tiyatro oyununda rol almasına rağmen dünya onu Agatha Christie’nin ölümsüz karakteri “Hercule Poirot” olarak tanıdı.

İlk bölümü 1989 senesinde çekilen, son bölümü ise 2013’te tamamlanan serinin en önemli özelliği Agatha Christie’nin tüm kısa hikaye ve romanlarının televizyona aktarılmış olmasıdır. Aynı rolü daha önce Peter Ustinov da canlandırmış olsa da Poirot denince akla artık David Suchet gelmekte. Sanatçı rolü 25 yıl boyunca canlandırdı. Bu serüveni “Being Poirot” belgeselinde çok güzel bir dille anlatmıştır.

Sanatçı karakteri iyi anlayabilmek için önce Agatha Christie’nin kızı Rosalind Hicks’den onay alır. Bayan Hicks’in ondan tek ricası vardır; “İnsanlar Poirot’u görünce gülmesin onu görünce mutlu olup tebessüm etsin” diye ricada bulunur. Bu görüşmeden sonra rolüne iyi hazırlanabilmek için tüm kısa hikayeleri ve romanları okur ve Poirot’u özetleyen 93 maddeden oluşan bir liste hazırlar. Bu listenin ilk maddesi Poirot Fransız değil Belçikalı’dır! Çayı çok sever ve bazen 3, bazen 5 şekerli içer. son derece dindandır. Hatta sanatçıya göre Poirot Tanrı tarafından adaleti sağlamak için görevlendirilmiştir. Hiç evlennemiş veya çocuğu yoktur ancak bir kez aşık olmuştur ve aşka sonsuz saygı duymaktadır. Sanatçının ailesi de Litvanya’dan İngiltere’ye göç etmiştir. “Being Poirot” adlı belgeselde sanatçının rolünü 25 yıl boyunca ne kadar severek canlandırdığını anlıyorsunuz. Belgeselin kendisi için;

Belgeselde sık sık Agatha Christie’ye olan saygısını ve hayranlığını belirtir. “Umarım yaptığım işle gurur duymuştur” diye de not eklemiştir. Bence bu rolü ondan daha iyi canlandıracak biri de bulunamaz. 2013’teki finalinin ardından fazla projede yer almayan sanatçı evli ve iki çocuk babasıdır.