Yakma Sanatına Yeni Bir Soluk

Ahşap yakma sanatını hemen hemen herkes bilir. İsminden çıkaramayanlar olsa bile, herkes; hayatında en az bir kere ahşap yakma sanatı ile elde edilen eserlerle karşılaşmıştır. Ahşap yakma sanatında bugün, sanatın icrasını hayli kolaylaştıran elektronik bir alet kullanılmaktadır. Bu aletin ucunun elektrik yordamı ile ısıtılması sonucu, ucun ahşaba temasıyla beliren yanık çizgilerle oluşturulan resimler; ahşap yakma sanatının eserleridir.

Ancak Jordan Mang – Osan isimli sanatçı, konuya bambaşka bir soluk getirmiş durumda. Filipinli sanatçı; ahşap yakma sanatının icrasında elektrik değil, güneş enerjisini ve büyüteçleri kullanıyor. Güneş ışınlarını büyüteç yardımı ile ahşap üzerinde bir noktaya odaklayarak ahşapta yanık çiziklerini elde eden sanatçı, uzun sabır ve kararlılık gerektiren sanatını başarıyla icra ediyor.

19 Yaşından beri artık materyallerle sanat eserleri yaratmaya çalışan biri olduğu düşünülünce, aslında bugün yapmakta olduğu şey; pek de sürpriz değil. Dünyayı daha güzel bir yer haline getiren insanlardan biri olan Jordan Mang – Osan’ın harika eserlerinden bazıları şunlar;