Okunduktan Sonra Yeniden Fidan Olan Kitaplar

Teknolojinin durdurulamaz ilerleyişi birçok konuda hem insana hem de doğaya katkı sağlarken, bazı noktalarda ilkel yöntemlerin zararını artırmaktan fazlasını yapamıyor. Kâğıt üretimi de bu noktalardan biri. Günümüzde halen son derece revaçta olan kâğıt üretim yöntemi; ağaç kesimi. Banka ATMleri, faturalar gibi pek çok yerde karşımıza çıkan ‘tasarruf‘ uyarılarında da her zaman ‘ağaç kesilmesinden‘ dem vurulur. Kâğıt üretimi için ağaç kesimine alternatif yöntemler bulunsa da, yüksek verimliliği yüzünden halen ağaçlardan vazgeçilebilmiş değil. Ancak Dünya’nın hiçbir kaynağı sonsuz olmadığı gibi, ağaçların da maalesef belli bir sayısı var. Her geçen gün artan tüketim ihtiyacımız düşünüldüğünde sadece kâğıt üretimi için harcanan ağaç miktarının ürkütücü boyutlara vardığı biliniyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında, uygulanmaya çalışılan tasarruf önlemlerinin önemi de daha rahat anlaşılıyor.

agac-kitap1

Faturalarımızda veya ATM ekranlarında karşımıza çıkan klasik tasarruf önlemlerine aşinayız ancak Arjantin‘de uygulamaya konulan Ağaç – Kitap – Ağaç isimli proje, konuyu sil baştan ele aldıracak cinsten. Arjantin’de çocuk kitapları yayınlayan Pequeno isimli şirket ile bir reklam firması olan FCB Buenos Aires‘in ortaklaşa yürüttüğü projede üretilen çocuk kitapları, okunduktan sonra toprağa ekildikleri takdirde yeniden ağaç oluyor. Bu yöntem sayesinde çocuklara henüz hayatlarının baharındayken ağaç ve doğa sevgisi aşılandığı gibi, kitap okuma alışkanlığı da kazandırılıyor.

agac-kitap2

Proje kapsamında, 8 – 12 yaş aralığındaki çocuklara hitap eden ve bol resimli olarak üretilen kitapların ilki Mart 2015‘te basılmış. Basım için seçilen bu ilk kitap da yine projenin amacı ile paralel bir konuyu işliyor. Bir baba ile oğulun Ekvador ormanlarında geçen yaşanmış hikayelerinin anlatıldığı kitapta doğayı yerle bir etmek yerine onunla birlikte de yaşanılabileceğine vurgu yapılıyor. Gusti ve Anne Decis‘in yazıp tasarladığı kitabın ismi ‘Babam Ormandaydı‘ (My Father Was In The Jungle) (Mi Papá Estuvo en la Selva).

agac-kitap3

Kitap asitsiz kağıt üzerine doğal bir mürekkep kullanılarak serigrafi* baskı ile hazırlanmış. Sayfalarda ise Jakaranda ağacı tohumları bulunuyor. Arjantin’de kitapçılar kitabın reklamını yapabilmek için kitabı vitrinde toprağa gömülü ve çimlenmiş halde gösterime sunuyorlar.

agac-kita-jakaranda
Jakaranda Ağacı

Ağaç – Kitap – Ağaç, tek kelime ile ‘harika‘ bir proje. Bu çalışma sayesinde çocuklara ağacın değeri, kağıdın nereden geldiği ve nelere mâl olduğu, kitabın önemi yaşatılarak anlatılıyor ve doğa sevgisi aşılanıyor. Çocukların ektiği kitaplar, onlarla birlikte büyüyor ve ağaç oluyor.

Ülkemizde de bu gibi son derece faydalı çalışmalarla çocuklarımıza, geleceğimize yatırım yapılması dileği ile..


Kaynak: Psfk.com