Kadın Koruma: Selma Kahraman’ın Kaleminden Güzel Bir Kurgu

İncelenen Eser : Kadın Koruma
Yazar : Selma Kahraman
Baskı : Otantik

Herkese merhabalar, sizlere kurgusunu başarılı bulduğum “Kadın Koruma” yorumu ile geldim…

Kesinlikle her türden okuyucuya hitap ettiğini düşündüğüm eserin harika bir kurguya sahip olduğunu söyleyerek sözlerime başlamak istiyorum. Özellikle içerisinde olaylara yer verilen sahnelerin kitap için gerekli heyecan unsurlarını rahatça karşıladığını belirtmeliyim.

Eser; Nisan, Karayel, Mert, Başak, Ali, Tuğra ve Defne isimli karakterler üzerinden şekilleniyor. Hikâyede baş koruma olan Nisan’ın; kendi patronuna aşık olması, çektiği aşk acısının adeta hayatına mal olduğu olaylar zinciri ve tüm bu üzücü süreçlerin akabinde hayattan umudunu kesmiş iken Karayel ile tanışması ele alınıyor. Tüm bu sürecin akabinde Nisan’ın hayatındaki dönüm noktası da yine okuyucuyla cömertçe paylaşılmış.

Eserde Nisan’ın başına gelen kötü olayın öncesi ve sonrası olarak yazarın iki ana bölüm yazdığını söyleyebilirim. Yani aynı kitapta, iki farklı konuyu okuyabilmemiz mümkün. Yazarın okurlarını tek bir konu üzerinden doyurmak yerine; iki farklı konu üzerinden hayal dünyalarına hitap etmeyi ve hayal güçlerini geliştirmelerine yardım ettiğini söyleyebilirim.

Arkadaşım olduğu için değil, aksine yazarın eserini yorumlayan bir yorumcu olarak diyebilirim ki böylesi özgün ve fakat geleneksel konularla harmanlı bir kurguyu yazıp başarılı olma ihtimali düşük iken, Selma risk alıp bu tabuları yıkmış. Bence kesinlikle zirvede bir eser yazmış ve gerçekten başarılı bir iş çıkarmış.

Kitabın baskısından da biraz bahsetmem gerekiyor. Çok az basım hatası, kurgu yanlışları ve göze batmayan minik kusurlar bulduğumu söyleyebilirim. Bence rahatsız edecek ölçüde olmamakla beraber böylesi hataların neredeyse her kitapta az miktarda bulunan hatalardan olduğunu belirtmek isterim.

Eserin ilk başta bir Wattpad kitabı olarak doğmasına karşın, edebi değerinin bizzat yazar tarafından üst seviyede tutulduğunu ve okurlarını memnun bırakacak kadar iyi; her türden okura hitap edecek kadar da kaliteli bir eser olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Okuyun efendim, teşekkürler…