Küçük Leyla ve Leyla’dan Sonra Hareketi

Leyla, Çapa Tıp Fakültesi‘nde tedavi gören küçücük bir bebekti. Soluk borusuna çok yakın bir konumda tespit edilen tümör, Leyla’yı henüz tomurcuk iken bizlerden uzaklara götürdü. Tedavi sürecinde hasretle baktığı bisiklete bu dünyada hiç kavuşamadı ancak Leyla’nın öyküsü, ardında kalan güzel insanlara ilham oldu ve kendisiyle benzer kaderleri paylaşan bir çok kardeşinin kalbine umut ışıkları saçılmasını sağladı.

Leyla’nın öyküsünden çok etkilenen üç tıp fakültesi öğrencisi, onun bıraktığı hüzün yenilenmesin diye tez elden harekete geçmiş. Onkoloji kliniği ziyaretlerinde tanıştıkları Leyla’yı unutamayan bu üç güzel insan, bugün sadece ülkemize değil, tüm dünyaya örnek olması gereken bir çalışmanın ilk imzacıları.

Leyladan Sonra1

Bahsettiğimiz üç kişi ile başlayan Leyla’dan Sonra; bugün, dünyada güzel insanların asla tükenmeyeceğini bir kere daha görebilmemizi sağlayan koca bir ekip. Onkoloji servisini ziyaret eden üç Çapa Tıp Fakültesi öğrencisinin duyguları ile ilk adımları atılan oluşum, artık Türkiye’nin pek çok yerine yayılmış durumda.

Kronik hastalıklı çocukların küçücük dileklerini yerine getirerek onların umut ışıklarını devam ettirmeye çalışan Leyla’dan Sonra, tamamen gönüllülük esasına dayalı, tek amacı çocukların kalbinde küçük de olsa bir tebessüm bırakmak olan bir ekip. Her ne kadar ekip tıp fakültesi öğrencilerinden oluşuyor olsa da, gönüllü olarak çocukların sevindirilmesi için bir şey yapmak isteyen herkes bu harekete katkıda bulunabiliyor. Aslına bakarsanız Leyla’dan Sonra, tıp fakültesi öğrencileri ve gönüllüleriyle birlikte tam bir ekip çalışmasına dayanıyor.

Leyladan Sonra3

Çalışma prensipleri de hayli pratik. Hastanede tedavi gören çocuklarla arkadaş olan, onlarla sohbet ederek hoşlandıkları şeyleri, arzularını, bu hayatta en çok istedikleri şeyin ne olduğunu öğrenen tıp fakültesi öğrencileri, daha sonra çocuğun öyküsünü, ihtiyacın ne olduğunu Leyla’dan Sonra‘nın internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarında duyuruyor. Duyuruya kulak veren gönüllüler tarafından temin edilen şeyler de yine tıp fakültesi öğrencileri tarafından çocuklara ulaştırılıyor. Bunlar bazen bir bez bebek, bir oyuncak, bir kitap olabileceği gibi, ekibin küçük arkadaşları arasında patates kızartması, çubuk kraker istemiş çocuklar bile var.

Şayet küçüğün hayali bir ünlüyle tanışmak veya bir konsere gitmek gibi nesnel değil de bir aktivite ise, bunları gerçekleştirirken de yine ekibin tıp fakültesi öğrencisi üyeleri, küçük arkadaşlarını yalnız bırakmıyor ve onlarla birlikte istedikleri aktiviteyi gerçekleştiriyor. Bunların yanı sıra ekibin ‘maddi’ yardım kabul etmediğini de eklemeliyiz. Sadece ve sadece küçüklerin arzu ettiği nesneler ve gerçekleştirmek istediği aktiviteler. Leyla’dan Sonra, böylesi güzel bir hareketten ibaret.

Ara Kesit222

Ancak belirtmekte fayda var ki Leyla’dan Sonra, tanışılan çocuklarla sadece geçici olarak iletişim kurmuyor. Küçüğün hayalini gerçekleştirdikten sonra da sürekli olarak onlarla iletişimleri devam ediyor, hastane ziyaretleriyle sohbete gidiliyor, küçüğün doğum günleri kutlanıyor..

Leyla’dan Sonra ekibinin, küçük yüreklerle ilgili tek çalışması bununla da sınırlı değil ve olmayacak gibi de görünüyor. Aşağıdaki görselde tanıtılan 1 Çocuk 1 Anı çalışması da yine aynı ekibin eseri.

Leyladan Sonra2

Böylesine güzel bir oluşuma imza atan kişileri, Leyla’dan Sonra gönüllülerini, ekibe maddi – manevi destek veren herkesi yürekten kutluyoruz. Şayet sizler de Leyla’dan Sonra gönüllüsü olmak ve bir çocuğun küçücük bir hayalini gerçekleştirmek isterseniz, ekibin internet sitesini ziyaret ederek daha fazla bilgi alabilir veya istanbultip@leyladansonra.com e-mail adresi üzerinden ekiple iletişime geçebilirsiniz.

Leyla’dan Sonra Anasayfası – http://leyladansonra.com/

Leyla’dan Sonra Facebook Sayfası – https://www.facebook.com/leyladansonra

Leyla’dan Sonra Twitter Hesabı – https://twitter.com/leyladansonra

Leyla’dan Sonra İletişim E-Maili – istanbultip@leyladansonra.com