Kuzeyli Annem – Bu Kitabı Anneme İthaf Ediyorum

İncelenen Eser : Kuzeyli Annem
Yazar : Jean Louis Fournier
Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
Çevirmen : Aysel Bora

Bazı kitaplar vardır, uzaktan kitabın tamamında anlatılana baktığınızda “hoş” diye tanımlarsınız, ama durup üzerinde düşündükçe, çok sade gibi görünen detayların aslında ne kadar vurucu olduklarını yavaş yavaş idrak edersiniz. Kuzeyli Annem de benim için böyle oldu. Bazı güzellikler detaylarda saklıdır, tıpkı Kuzeyli Annem gibi.

“KUZEYLİ ANNEM – “BU KİTABI ANNEME İTHAF EDİYORUM.” – Jean Louis Fournier

Kapaktaki fotoğraf sardı beni önce. Yazarın da annesinin bu fotoğrafında onu tanımladığı gibi “Silüeti ince ve zarif, elbisesi hafif ve beyaz. Sanki suyun üstünde yürüyor. Aynı zamanda hem denizde hem gökte”. Yazarın diğer kitaplarını okumuş olanlar onun otobiyografik hikayelerine ve aile hayatını ele alışına alışkınlardır, bu kitabını da annesine ithaf ederek onun hayatının perdesini bizlere aralamış yazar.

Çocukluğundan başlamış, ölümüne kadar iyi kötü anıları paylaşmış. Annesini mesafeli ve ketum bir insan olarak tanımlamış başlarda, ancak sayfaları çevirdikçe, onun aslında neden böyle olduğunu ya da olmak zorunda olduğunu anlatmış bizlere. Tüm bunların yanında aslında ne kadar güçlü bir kadın olduğunu anlatmış. Mutluluğu parmaklarının ucundan kaymış bir kadının yaşadığı onca talihsizliğe rağmen nasıl dimdik ayakta durduğunu, hala ruhunun yaşama inancı ve sanat aşkı ile ışıl ışıl parlayabildiğinin çarpıcı bir kesiti kitap.

Baskıcı bir ailede hayata gözlerini açıyor annesi Marie – Thérèse, katı bir Katolik olan kendi annesinin izleri, hayatının her anına işliyor adeta Marie’nin. Sonrasında saygın doktorluk mesleğinin ardına sığınmış bir alkolik olan kocası ile evleniyor, hayatın tadını alamadan kendini dört çocuk annesi olarak buluyor, erken yaşta dul kalıyor… Ama yine de keşfetmekten, sanattan, müzikten de uzak duramıyor. Acıyı, sevinci, ümidi, mutsuzluğu kısacası hayatın bizlere sunduğu tüm duyguları barındıran bir kitap!

Şans verin, pişman olmayacaksınız 🙂


Yazı içerisinde kullanılan ve “© – TheSittingPanda.com” ibaresi taşıyan görsel, yazarımız Gülçin Vural‘a aittir.