‘Sadakat’; Köpek Dilinden Bir Kelimedir

Hachi veya tam ismi ile Hachiko (Haçiko); 1932 yılında yapılan bir araştırmaya göre o dönem dünya üzerinde safkan olarak kalabilmiş 30 adet Akita cinsi köpekten biridir. Japon dilinde ‘sekiz tane’ anlamını taşıyan ‘Hachiko’ kelimesi köpeğe, sahibi Prof. Dr. Hidesaburō Ueno tarafından isim olarak verilmiştir.

Hachi’nin tüm insanlığa ders olarak anlatılması gereken öyküsü, 1923’te başlar. Hachi, aynı yılın 10 Kasım’ında, Japonya’nın Odate şehrinde doğmuştur. 1924 Yılında Tokyo Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hidesaburō Ueno tarafından sahiplenilen Hachi; bundan sonraki dönemde sahibini, devamında ise tüm insanlığı kendine hayran bırakan tavırlarını sergilemeye başlamıştır.

Hachi’nin Gerçek Fotoğrafı

Hachi, sahiplenildikten kısa bir süre sonra; her sabah işine gitmek için Shibuya Tren İstasyonu’ndan yola çıkan sahibi Prof. Dr. Hidesaburō Ueno’yu istasyona kadar bırakmış ve akşam da döneceği saati hissederek O’nu karşılamaya gitmiştir. Hachi ve sahibinin bu güzel hikayesi 21 Mayıs 1925’e kadar sürmüş, o gün okulda beyin kanaması geçiren Profesör, bir daha hiçbir akşam tren istasyonuna dönememiştir.

Ancak Profesör’ün dönmeyişi, Hachi’nin her akşam kendisini beklemesine engel olamamış ve Hachi; 8 Mart 1935’te Shibuya Tren İstasyonu önünde ölene dek; aynı sadakatle sahibinin dönüşünü beklemiştir.

Hachi, ölümünden sonra sahibi Prof. Dr. Hidesaburō Ueno’nun yanına gömülmüştür. Hachi’nin bu hüzünlü fakat bir o kadar da anlamlı sadakat öyküsü, bugün halen yaşatılmakta ve nesilden nesile aktarılmaktadır. Bu doğrultuda; Japonya’nın çeşitli yerlerine Hachi’nin heykelleri dikilmiş, pati izleri bırakılmış, Hachi’yi anlatan sinema filmleri çekilmiş ve bir de yine Hachi’yi konu edinen, Hachiko başlığını taşıyan çocuk kitabı yazılmıştır. Kitap, çocuklara ‘sadakat’ kavramını en güzel örneklerden biriyle anlatmaktadır.

Hachiko Heykel

Hachi’nin ilk heykeli, henüz O yaşarken 1934 Yılında Shibuya Tren İstasyonu önüne dikilmiştir. Fakat İkinci Dünya Savaşı’nda ihtiyaç üzerine eritilmek zorunda kalınan heykelin yerine 1948 Yılında bir yenisi konulmuş ve bugün halen aynı heykel; Shibuya Tren İstasyonu önünde bulunmaktadır.

Hachi’nin tüm dünyaca duyulmasını sağlayan en ciddi yapıtlardan birisi, 2009 yapımı olan ‘Hachi: A Dog’s Tale‘ filmidir. Filmin başrolünde Richard Gere profesör Hidesaburō Ueno’yu  ve Joan Allen de profesörün eşi Cate‘i canlandırmaktadır.

Dünya üzerinde nefes alan her canlı’nın Hachi gibi bir ruh eşi bulabilmesi dileğimizle.. (:


Kaynaklar;

Hachi: A Dog’s Tale – IMDB
Hachiko – Wikipedia