Pasaport ve Renklerinin Anlamları

Günümüzde herhangi bir ülkeye gitmek için mecburi belgelerin başında gelen pasaport gelmekte. Peki pasaportu ne kadar tanıyoruz? İşte hakkında bazı ilginç bilgiler.

Dünyada vizesiz olarak en çok ülkeyi gezebileceğiniz pasaport Almanya‘ya ait. 218 ülkeden 178’sine Alman pasaportu ile girebilirsiniz. Listede ikinci sırada 176 ülke ile İsveç yer alırken, 175 ülke ile Finlandiya, Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere pasaportları üçüncülüğü paylaşıyor. ABD ise 174 ülke ile bu ülkeleri takip ediyor. 25 ülke ile Afganistan son sırada. Ülkemiz ise 51. sırada.

Dünyanın en pahalı pasaportu ne yazık ki bize ait. En ucuz en ucuz pasaport ise 8.7 lira ile Swaziland‘a ait.

Dünyada pasaportsuz seyahat edebilen tek kişi, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth‘dir. İngiliz pasaportu, İngiltere vatandaşlarına “majesteleri” adına verdiği için kraliçe pasaport almıyor.

Kopyalanması en güç pasaport Yeni Nikaragua pasaportu. Tam olarak 89 ayrı güvenlik özelliği taşıyor. Bunlardan bazıları; iki boyutlu barkodlar, hologramlar ve filigranlar gibi.

Son yıllarda biometrik fotoğraflı pasaportları kullanıyoruz. Bunu ilk uygulayan ülke ise Malezya’dır. Uygulama 1998 senesinde başladı.

Pasaport almanın en zor olduğu ülke Kuzey Kore.

Bazı pasaportlarda ise özel tasarımlar var. Örneğin Norveç pasaportunda, UV ışığa tutulduğunda Kuzey Işıkları manzaralarıyla canlanan sayfalar bulunuyor. Aynı şekilde Kanada pasaportunun sayfaları mor ışığa tutulduğunda Niagara Şelaleleri ve Parlamento Tepesi’nin üzerinde patlayan havai fişekler canlanıyor. Finlandiya’nın pasaportlarının sayfalarını çevirdiğinizde ise yürüyen bir geyik görünmekte. Üstelik bu pasaportlar çok da pahalı değil!

Pasaportların renklerine gelince… Bordo pasaport daha çok Avrupa ülkeleri tarafından kullanılmakta. Kimilerine göre komünist devri yansıtıyor. Bazı ülkeler ise mavi pasaportu tercih ediyor ve bunun sebebi; “Yeni Dünya“ya ait olma isteğinden başka bir şey değil.  Öte yandan mavi pasaport  Karayip Ülkeleri tarafından da kullanılıyor. Yeşil pasaport ise daha çok İslam ülkeleri tarafından tercih ediliyor. Yeşil rengin Hz. Muhammed’in en sevdiği renk olması, doğayı ve yaşamı simgelemesi gibi sebepler bunda başrolü oynuyor.

Ülkemizde ise bu renkler daha farklı. “Umuma mahsus” yani çoğumuzun sahip olduğu pasaport rengi eskiden lacivertti. Ancak biometrik sisteme geçilince rengi bordo oldu. Bazı kaynaklara göre bunun sebebi ülkemizin Avrupa Birliği’ne girmek istemesi. Başta öğretmenler olmak üzere kamu memurlarına yeşil pasaport, uluslararası alanda bizi temsil eden sporculara ve bazı görevlilere gri pasaport, Diplomatlara ise siyah pasaport verilmekte.

Son olarak dünyanın en pahalı pasaportunun harçlarına bakacak olursak…

Türkiye Pasaport Harç ve Defter Bedelleri
Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 AY 111,7  TL 87,5  TL 199,2   TL
1 YIL 163,3  TL 87,5  TL 250,8   TL
2 YIL 266,4  TL 87,5  TL 353,9   TL
3 YIL 378,3  TL 87,5  TL 465,8   TL
4 – 10 YIL 533,1  TL 87,5  TL 620,6   TL

Kaynakça:

Business Insider

https://epasaport.egm.gov.tr/hakkinda/harclar.aspx