İstanbulResim & HeykelSanat

Sija Zobi ve ‘Atıklardan Harikalara’ Sanat Sergisi

Bugünlerde İstanbul Anadolu Adalet Sarayı‘nda son derece göz alıcı bir sergi ziyaretçilerine kapılarını açmış durumda. Sanatçı Sija Zobi‘nin el emeği göz nuru olan mükemmel eserleri, ‘Atıklardan Harikalara‘ isimli sergi ile görücüye çıkarıldı.

Sergiyi son derece özel kılan yegane şey sanatçının mükemmel çalışmalarını barındırıyor olması değil. Sergideki eserler; tümüyle kullanım dışı kalmış ve çöpe gitmeye hazır materyallerden üretilen sanat harikaları. Böyle bakıldığında Sija’nın bu eserlere adeta ‘hayat üflediğini‘ söylersek yanılmış olmayız. Zira sergi, neredeyse hepimizin ‘çöpe atacağı‘, ‘işe yaramaz‘ diye niteleyeceği ve hatta çoktan ‘çöpe attığı‘ nesnelerin yeniden hayata döndürülmesi ile elde edilen eserlerden oluşuyor.

Sija1

Ziyaret etmeniz halinde çok beğeneceğinizden emin olduğumuz bu eserlerin bazılarını satın alabilir ve evinizin, iş yerinizin en güzel köşelerine koyabilirsiniz. Ancak üzülerek belirtmeliyiz ki sergide yer alan bazı eserleri, hiçbir şekilde satın alamıyorsunuz. Örneğin serginin en büyük parçalarından olan zürafa satılık değil. Çünkü Sija’nın kedisi zürafayı çok seviyor, zürafa kediciğe ait olduğu için; satamıyorlar 🙂

Sija2 Aylan

Ancak satılık olmayan eserlerin hepsi, zürafanın durumunda değil. Bunlar arasında bizi en çok etkileyen, Sija’nın küçük Aylan ile ilgili çalışmasıydı. Tüm dünyada yankı bulan küçük Aylan’ın trajedisinden çok etkilenen sanatçı, O’nu o güzel, masum haliyle eserinde yaşatmaya devam ediyor. ‘Neden satılık olmadığı?‘ sorusunu ise; ‘bana bu çalışmayı yaptıran, Aylan’ın dramıydı. Satarsam bunu ticarileştirmiş olurum, yapamam‘ diye yanıtlıyor.

Sija3

Sanatçı, bunun dışında İstanbul – Maltepe‘de LilArt isimli sanat atölyesini de işletmeye devam ediyor. ‘Biraz sanat(a Little Art – LilArt), diyerek çıktığı yola her yaştan sanat meraklısına açık bir sanat atölyesi ile devam eden sanatçı, burada verdiği sanat kurslarıyla hayallerini gerçekleştirmek isteyen herkese özveriyle yardımcı oluyor.

Sija5

LilArt, bugün ayrıca Powertex isimli ürününün Türkiye temsilciliğini yapıyor. Sija; evden işten artan malzemeleri sanat eserlerine dönüştürürken, bunlara şekil verebilmek için ihtiyaç duyduğu kumaş sertleştirici gibi materyaller için Powertex’i tercih etmiş. Sanatçı bu seçiminde ürünün çevreyle son derece barışık ve insan sağlığına zararsız olmasına birincil öncelik olarak dikkat ettiğini belirtiyor.

Sija4

Böylesine güzel eserler üreten ve doğaya karşı son derece duyarlı olan sanatçının ‘Atıklardan Harikalara‘ isimli sergisini, İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’nda 15 Temmuz 2016‘ya kadar ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Sija’nın çalışmalarını takip edebilmek ve LilArt ile iletişim kurabilmek için aşağıdaki kanallardan faydalanabilirsiniz;

LilArt Web Sitesi – www.lilartsanat.com

LilArt Instagram – www.instagram.com/lilartsanat

LilArt Facebook – www.facebook.com/lilartsanatistanbul

LilArt Blog – http://lilartsanat.blogspot.com.tr