Filmler ve DizilerSinema - Tv

Preacher – 1. Sezona Kısaca Göz Gezdirme

Pazar gecesi (01.08.2016) yayınlanan 10.bölümüyle birlikte Preacher ilk sezonunu bitirdi. Geride kalan 10 bölümde göze çarpan ne oldu, çizgi romana ne kadar bağlı kaldı kısa kısa inceleyelim. Yazıda hem çizgi romanda hem de dizide olan karakterler üzerinden gideceğim, bu yüzden dizideki her karakterden bahsetmeyeceğim ki zaten öyle bir sezon finalinden sonra bahsetmeye de gerek yok.

SpoilerBar2

İlk olarak çizgi romanda olmayan karakterler vardı, hatta 4-5 karakter haricinde çizgi romanla pek bir bağlantısı yoktu ilk sezonun, taa ki sezon finalinde Tanrı‘yı arayışlarına çıkana kadar. Seth Rogen çizgi romana çok fazla bağlı kalmayacaklarını söylemişti fakat olay örgüsünü ve karakterleri bu kadar değiştirecekleri aklıma gelmemişti. Çizgi romanın ana kötülerinden olan ve artık son sayılara doğru ortaya çıkmaya başlayan Quincannon işlenip bitirilmiş gibi görünüyor sezon finali itibariyle. Ayrıca Quincannon karakteri de çizgi romandaki kadar saf kötü olarak işlenmedi. Dizide kasaba halkı tarafından saygı duyulan bir iş adamı olarak işlendi lakin çizgi romanda kasaba halkının ölümüne korktuğu, fabrikasında çalışan adamlarının kasaba halkını sürekli rahatsız ettiği bir karakterdi. Bu karakter şimdilik işlendi ve temizlendi gibi görünüyor. Bakalım bu karakterle ilgili ilerleyen sezonlar neler gösterecek.

Preacher2

Bu sezon daha çok karakter tanıtımlarıyla geçti. Jesse Custer ve Tulip O’Hare‘ın geçmişlerini biraz gördük, Cassidy‘nin vampir olduğu öğrenildi fakat geçmişine yolculuk edilmedi ki çizgi romanda Cassidy’nin geçmişini anlattığı sayılar çok çok akıcı ve sürükleyiciydi. Umarım dizinin ilerleyen sezonlarında Seth Rogen ve Evan Goldberg ikilisi aynı akıcılık ve sürükleyicilikle bize aktarır. Çizgi romanda çok fazla yer kaplamayan ve ayrıca olayların gidişatına hiçbir etkisi olmayan fakat orijinalliği ile akıllarda kalan Arseface‘i fazla fazla gördük. Ayrıca dizide henüz adı konulmayan Aziz Katil‘in hikayesini de izledik fakat yine çizgi romandan biraz farklıydı. Çizgi romanda nefretinden, kininden cehennemi dondurup, dünyaya kaçan Tanrı’yı öldürmeye gelen Aziz Katilimiz dizide Vaiz‘in peşine takıldı. Kendisi Vaiz’den sonra hatta belki Vaiz’den bile güçlü bir karakter. Hiçbir kurşun, silah, bomba kendisine işlemiyor. Zaten çizgi romanda Not Enough Gun repliği bu karakterin imzası gibidir.

Preacher1

Oyuncu seçimlerine gelecek olursak Dominic Cooper kesinlikle çok iyi bir Jesse Custer olmuş, keza ilk bölümler çok ısınamasam da Joseph Gilgun da gayet iyi bir Cassidy olmuş, özellikle aksanı diziye ayrı bir tat katıyor fakat Tulip rolündeki Ruth Negga olmamış. Yüzü, fiziği Tulip karakteri için fazla yumuşak. Arseface için seçilen Ian Colletti kesinlikle çok başarılı. Özellikle makyajı harika olmuş. Keza Quincannon rolü içinde Jackie Earle Haley çok isabetli bir tercih olmuş.  Bu sezon için seçilen oyuncular Ruth Negga haricinde kesinlikle çok isabetli olmuş.

Beklentimin çok yüksek olduğu fakat beklentilerimi karşılayamayan bir sezondu lakin 2. sezon için daha ümitliyim. Bakalım, bekleyip göreceğiz..


Yazarımız Hasan Avcıoğlu tarafından daha önce kaleme alınan ve Preacher’ın tv ekranlarına gelişinin habercisi olan yazıyı buradan okuyabilirsiniz.