Batman: The Killing Joke (Öldüren Şaka)

Alan Moore‘un yazdığı ve Brian Bolland‘ın çizdiği Batman: The Killing Joke -Öldüren Şaka- animasyon filme uyarlandı ve 25 Temmuz (2016) günü izleyiciye sunuldu. Çizgi romanın animasyon filme uyarlanacağı ilk açıklandığında yapımcılar çizgi romanın filme aktarmak için fazla kısa olduğunu o yüzden bir kaç ekleme yapacakla
rını söylemişlerdi. Çizgi romanı okuyup çok seven biri olarak eklemelerin yapılacak olması biraz kafamı karıştırmıştı, acaba ne yapacaklar ekstradan karakter katıp olayın gidişatını mı değiştirecekler diye düşünmüştüm ama öyle olmadı. Süreyi uzatmak için eklenen kısmın çizgi romanın hikayesine herhangi bir etkisi olmamış. Batgirl‘ün Batman’le olan hikayesini ve beraber kovaladıkları bir davayı anlatmışlar. Şahsi fikrim o kısımları koymasalar ve film bu haliyle 1 saat olacağına, 40 dakika kalsaydı daha iyi olurdu.

Batman Öldüren Şaka1

Çizgi romanın filme aktarılmasında beni en çok heyecanlandıran şeyler ise Joker‘i Mark Hamill‘in, Batman’i ise Kevin Conroy‘un seslendirecek olmasıydı. Daha önceki Joker yazımda bahsetmiştim; Mark Hamill, sesiyle Joker’e hayat veren en iyi seslendirme sanatçılarından bir tanesi, hatta bazı kesimlere göre en iyi Joker’dir. Animasyon filmde en çok beklediğim olay ise Joker’in harika fıkrasını bir de Mark Hamill’den dinlemekti.

Batman Öldüren Şaka2

Film, çizgi romanı okuyanlar için ekstra olarak Batgirl – Batman ortaklığıyla gerçekleşen bir davayı sunuyor. Filmin geri kalan tüm sekansları çizgi romanla birebir aynı. O yüzden film bittiğinde çizgi romanı ilk okuduğum zamanki tadı alamadım. Yine de sırf Mark Hamill için izlenir.

Son olarak; “Delirmek için tek bir kötü gün yeter!