Efsaneye Saygı Duruşu: Oz

Dizi tarihinin gördüğü en sert dizilerden bir tanesi Oz. Oswald Eyalet Hapishanesi. Dizi, başrolü olmayan veya birden çok başrolü olan bir yapım. Avukat olan Tobias Beecher‘ın Oz’a girmesiyle başlayan dizimiz sadece Tobias üzerinden yürümeyip hapishanedeki her karakteri tek tek anlatıyor. Geçmişleri, neden hapishaneye düştükleri ve karakter gelişimleri ince ince işleniyor. Aslında karakter gelişimini en çok hissettiğimiz kişi Tobias. Cezaevi için fazla “kırılgan ve yumuşak” olan Tobias’ı 6. sezonun sonuna gelindiğinde tanımak neredeyse mümkün olmuyor.

Oswald1

(Beecher’ın  bir nevi öncesi/sonrası)

Hapishane hayatını olabildiğince sert ve çarpıtıcı bir şekilde işleyen dizide hangi karakterin ne zaman öleceğini, tecavüze uğrayacağını, idam edileceğini fark edemiyorsunuz. Dizi; ölümü, tecavüzü, idamı, uyuşturucu kullanımını ve uyuşturucu için karakterlerin düştükleri durumları olabildiğince sert bir şekilde izleyicinin yüzüne vuruyor. Dizi ayrıca her Amerikan hapishane dizisi/filminde olduğu gibi Oz’da da kültürel kimliklere göre gruplaşmalar mevcut ve bu grupların birbirleri arasında yaşadıkları çatışmaları, düşman iki grubun ortak bir çıkar için birlikte iş yapmalarını, aralarındaki politikayı, entrikayı çok güzel işliyor. Dizide Siyahiler, Aryanlar, Müslümanlar, İtalyanlar, Latinler gibi gruplaşmalar mevcutken herhangi bir gruba dahil olmayanlar da bulunuyor.

Oswald2

Dizinin oyuncu kadrosunda ise çok popülerleşmiş, kendi kitlesini oluşturmuş film ve dizilerden oyuncular bulunmakta. Bir efsane olan Ghostbusters‘dan Ernie Hudson, Whiplash ile en iyi yardımcı erkek oyucu Oscar’ını kazanan J. K. Simmons, Band of Brothers, Fringe gibi yapımlarda yer almış Kirk Acevedo, Dexter‘dan David Zayas bu efsane dizinin kadrosunda bulunanlar arasında.

Efsane jeneriğini de şuraya bırakıyorum:
(E-Mail takipçilerimizin videoyu izleyebilmek için sitemizi ziyaret etmeleri gerekmektedir)