Filmler ve DizilerSinema - Tv

The Girl With All The Gifts – Zombi Gibi Değil Gibi

Zombi külliyatı son yıllar içerisinde evrimleşmeye başladı. Artık oyunlarda, filmlerde, dizilerde gördüğümüz zombiler eski zombilere çok az benziyorlar. 2000’ler başına kadar zombiler yaşayan ölülerdi. Yavaş hareket ederler, yorulmazlar, taze et kokusuna giderler ve açlıklarını gidermek için henüz ölmemiş insan ve hayvanları yerlerdi. Gelişen teknoloji ve insanlıkla paralel olarak zombiler de evrimleşti ve gelişti.

Evrimin ilk basamaklarında zombiler artık eskisi gibi yavaş değiller artık tabiri caizse 100 metrede dünya rekorunu kıran Usain Bolt gibi yardır yardır koşmaya başladılar. Koşan zombiler çıkmaya başladığında korku ve zombi sevenler pek sevmemişti ben de dahil. “Koşan zombi mi olur lan”dı ilk tepkim fakat sinemanın, özellikle Hollywood‘un gidişatını düşünürsek belki de bu gerekliydi çünkü artık gelişen silah teknolojisiyle birlikte aylak aylak yürüyen zombiler seyirciyi izlerken, oyuncuyu oynarken germiyordu. Heyecanın dozunu arttırmak için zombilerde değişikliğe gerek vardı ve bunun ilk adımı zombilerin artık yürümek yerine koşmalarıydı.

Izombie dizisi ile zombiler aramızda yaşamaya, düşünmeye, hayatlarını normal insanlar gibi devam ettirmeye başladı, The Girl With All Gifts ile eğitilmeye başlandılar. Hatta artık zombi bile denmiyor. 5. sezonda izlemeyi bıraktığım The Walking Dead‘de “Walker, The Girl With All The Gifts’te ise “Hungry” olarak adlandırıldılar.

Zombilerin evrimleşmesi hakkındaki bu kısa girişten sonra spoiler vermeden filmden bahsetmek gerekirse; bir mantar yüzünden insanlar zombileşmeye başlamışlardır, zombilerden doğan 2. nesil ise tam olarak zombileşmemiş normal insanlar gibi düşünen, konuşan ama açlıklarını sadece taze et ile gidermek zorunda olan varlıklara dönüşmüşlerdir. 2. nesildeki bu çocuklar incelenerek insanların “hungry” olması engellenmeye çalışılmaktadır. Film; 2 asker, 1 bilim kadını, 1 eğitmen ve 1 adet 2.nesil “hungry”nin yolculuğunu izletirken yolculuk boyunca gruptaki insanların kendi arasındaki ve daha çok zombimiz ile olan ilişkilerini inceliyor.

Oyunculuklar güzel, konu güzel, yaratılan distopik dünya güzel. Henüz gelmeyen yaz havalarında evde güzel vakit geçirttirebilecek bir film.

Filmin puanları:

IMDB: 6.7/10

Metacritic: 67

Rotten Tomatoes: %84

Yazarın Puanı: 7.5/10