Stranger Things 2. Sezon İçin Yüzeysel Bir İnceleme

Netflix’in bilimkurgu-korku dizisi Stranger Things’in ikinci sezonu yayınlandı. 2.sezon yayınlanmadan önce ise Netflix’in Türkiye’deki resmi Twitter hesabı gördüğüm en güzel yerelleştirme politikalarından bir tanesi yayınladı. 23 Ekim’de Barış Manço’nun “Dönence” şarkısıyla bir teaser yayınladılar ki benim gerçekten aşırı derecede hoşuma gitti. Bu teaser’dan dört gün sonra ise Saadettin Teksoy’lu bir tanıtım videosu yayınladı.

Özellikle Dönence’li teaser’dan sonra ben ikinci sezon için beklentilerim arttı. Üç gün içerisinde de bütün bölümlerini izledim. Yüksek beklentilerimi de karşıladı açıkçası 2. sezon. Gerilimi, müzikleri, oyunculukları, günümüzün popüler kültür ögelerine olan göndermeleri izlerken ayrıca zevk almama sebep oldu.

Dikkat yazının buradan sonraki kısmı ağır olmasa da ufak spoilerlar içerebilir

Dizinin ikinci sezonuna dair şöyle kısaca bir bakış atacak olursak, yeni karakterlerle açılışı yapıyoruz ve aynı Eleven -Jane- gibi başka bir kızın “süper gücü” olduğunu öğreniyoruz ama bu karakter ikinci sezon için çok ön planda olan bir karakter değil belki ilerleyen sezonlarda geçmişini daha detaylı gösterirler.

Bölümlerin genel olarak matematiği ise hemen bir sonraki bölümü açtırmak üzerine kurulmuş. Bölümler sakin başlıyor, dozu giderek arttırıyor. Son dakikalarında aksiyonunu iyice arttırıp izleyici merak içinde bırakan bir bölüm finali yapıyorlar ve bölüm biter bitmez eliniz bir sonraki bölümü açmaya gidiyor. 1. sezona dair duygularımı tam hatırlayamıyorum fakat sanki bu sezonun gerilim dozu daha yüksek gibiydi. Özellikle 2-3 bölümde izlerken gerçekten gerildim.

Genel olarak beğensem de sezona ve diziye dair beğenmediğim tek kısım var o da çocuklar. Kasabayı hatta belki dünyayı kurtaracak planlar yapılırken, aksiyonlara girilirken olayın merkezinde 13-14 yaşındaki çocukların olması bazen olayın ciddiyetini bozabiliyor. Bölümün içine iyice dalmışken bazen günü kurtaracak aksiyonların çocuklardan geliyor olması bir anda modumu düşürebiliyor. Bunun haricinde oyunculuklar, müzikler, mekanlar ve yaratılan 80’ler havası gerçekten çok başarılı.

Dizinin ikinci sezon puanları:

Rotten Tomatoes: %94 (tomatometer), %93 (audience score)

Metacritic: 78 (Metascore), 8.5 (User Score)

Yazarın Puanı: 85