Tuz Gölü’nün Kan Kırmızısı Rengi

İç Anadolu’da Ankara, Konya ve Aksaray’a kıyısı bulunan Tuz Gölü; ülkemizin tuz ihtiyacının büyük kısmını tek başına karşılamaktadır. Tuz Gölü, ekonomik değerinin yanı sıra Türkiye’de başta flamingolar olmak üzere pek çok kuş türünün tercih ettiği konaklama alanlarından biri olarak da bilinmektedir.

Ancak Tuz Gölü, 2015 yılında bambaşka bir özelliği ile dikkatleri üzerine topladı. Van Gölü’nden sonra, yüzey alanı olarak ikinci büyük gölümüz olan Tuz Gölü’nün güneybatı kesimi, 2015 yılı yaz aylarında kan kırmızısı bir renge büründü.

Tuz Gölü1

Görenleri şaşkınlığa uğratan bu durum, o dönem dünyanın her yerinden bilim insanlarının da ilgisini çekti. Zira inanılmaz beyaz ve mavi uyumuyla bilinen Tuz Gölü’nün bir kesimi, adeta kanıyor gibiydi.

Tuz Gölü4

Yapılan araştırmalar sonucu bu ilginç görüntünün sorumlusunun, Dunaliella Salinas isimli alg türü olduğu tespit edildi. Kırmızı renk pigmentlerine sahip bu canlının Tuz Gölü’nde mevcut olan doğal etmenlere bağlı olarak (yüksek tuzluluk oranı ve sürekli güneş ışığı) suyun kırmızı görünmesini sağladığı anlaşıldı.

Tuz Gölü2

Ancak söz konusu algler Tuz Gölü’nde her daim mevcut olsa da, Tuz Gölü sürekli olarak kırmızı kalmayacak. Gölün bu renge büründüğü süre zarfı yılın belli bir dönemi ile sınırlı ve aslında yaşanan bu olayın her yıl tekrar edeceğinin de bir garantisi yok. Çünkü suya kırmızı rengini veren canlı algler olmasına ve bu canlının her daim gölde bulunmasına rağmen; suyu kırmızılaştırabilmek için alg nüfusunun muazzam miktarlara ulaşması gerekiyor.

Tuz Gölü5

Bu da gölde alglerle beslenen planktonların sayıca azalmasına bağlı bir durum olarak gelişiyor. Alglerle beslenen bu planktonların büyük çoğunluğu, su seviyesinin azalması ve tuzluluğun artması ile ölüyor ve bu da alg nüfusunun bir anda hızla çoğalmasına neden oluyor. Sudaki ekosistemde kalabalıklaşan algler de bu sayede suyun kırmızı bir renk almasını sağlıyor.

Kimbilir, belki 2016 yılında da aynı sahne ile karşılaşabiliriz..


Kaynak :

Tuz Gölü – Wikipedi
Lake In Turkey Turns Blood Red – cnet.com Websitesi
Turkish Lake Has Turned Bright Red – iflscience.com Websitesi
Tuz Gölündeki Kızıllığın Sırrı Çözüldü – sabah.com.tr Websitesi