Edebi EserlerEdebiyat

Ağaç Diken Adam: İnsanlara İlham Vermek İçin Yazılmış Bir Eser

İncelenen Eser : Ağaç Diken Adam
Yazar : Jean Giono
Yayınevi : Everest Yayınları
Çevirmen : Didem Nur Öngören
İllüstrasyon : Oğuz Demir

Epey zaman oldu bu kitabı okuyalı. Kitap benim değildi, o yüzden şuan elimde değil. Ama hatırımda kalanların beni en etkileyen yerler olduğunu düşünerek bu kitaptan bahsetmek istedim. Küresel iklim değişikliğini bu kadar net hissettiğimiz bu zamanlar için de oldukça iyi bir öneri bence.

Hayatının son yarısını çorak toprakları ağaçlandırmaya adayan bir insanın hikâyesi; “Ağaç Diken Adam”. Bunu sakince, büyük bir titizlikle ama kendisi için beklentide olmadan yapan kahramanımızın adı Elzeard Bouffier. Nedenini hikâyenin içinde öğreneceğimiz yalnız bir çoban. Bir yandan sürüsünü gezdirirken bir yandan da toprağa meşe palamutları ekiyor, özenle. Hayatını yapmak istediği şeye göre şekillendiriyor. Ama hayatın onu şekillendirmesine izin vermiyor. Pes etmiyor! Savaş var, bu çabamda bir başımayım demiyor ve ömrü el verdiğince devam ediyor bunu yapmaya.

Zaman geçtikçe görüyoruz bir insanın nasıl da büyük değişimler yapabileceğini. Bir eylemin, doğaya yapılan iyi niyetli bir dokunuşun aslında kocaman etkileri olabileceğini… Ağaçların her şey olduğunu! İçinde yaşadığımız çevrenin insan üzerindeki etkilerini. Öncesi ve sonrası arasında insan doğasında da bu kadar büyük bir değişimin olabileceğini düşünememiştim. Kitapta hem insanın insanla ilişkisi, hem de doğanın insan üzerindeki etkisi çok net bir şekilde aktarılıyor.

Jean Giono bu hikâyeyi ağaç dikmeyi sevdirmek için yazdığını ve maddi bir kazanç beklemediğini söylemiş. Üstelik bu hikâye birçok yerde gerçek olmuş. Yani aslında bu hikâye de zihnimize beklentisizce dikilmiş bir ağaç, belki bir orman.

Frederic Back’in yönettiği, hikâyeye sadık kalınarak çekilmiş bir de animasyon filmi var. Kitabı okumadan önce izlemek isteyenler için 1987 yapımı olan bu animasyon filmi de ekliyorum. Ama kitabı da mutlaka okuyun.

https://vimeo.com/14967268
(Videoyu görüntüleyemeyen e-mail takipçilerimizin sayfamızı ziyaret etmeleri gerekmektedir.)

Hayatta her zaman kötülükler ve zorluklar var. Savaşlar, yıkımlar, salgınlar, ölümler… Önemli olan bizim bu durumlar içindeyken de nasıl davrandığımız. Sadece sızlanıp bir kenara çekilmeyi mi seçiyoruz yoksa bir şeyler yapabilmek için kararlı bir şekilde çabalamayı mı? Hayat bize, istediğimiz ya da istemediğimiz, birçok şey veriyor. Peki, biz hayata ne veriyoruz?


Bu eserde anlatılan öykünün bir benzerinin hayata geçirilmiş hali için aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz 🙂

Onlarca Yıllık Emekle Canlandırılan Yağmur Ormanı – Deniz Humması