Yarının Sınırında: Âşık Olacağınız Bir Aksiyon Bilim Kurgu

Biraz iddialı bir başlık oldu, farkındayım. Ama hissettiğim tam olarak bu diyebilirim. Hatta biraz daha fazlası desem de abartmış sayılmam. Çünkü Yarının Sınırında; gerçekten müthiş bir film. Tabii bu betimleme daha çok aksiyon bilim kurgu severleri ilgilendiriyor. Zira bu türden hoşlanmayan izleyiciler için hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

2014 yapımı Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow), halihazırda ismiyle bile izleyiciyi etkileyeceğini belli ediyor. Başrollerinde Tom Cruise (Bill Cage) ve Emily Blunt‘ı (Rita) gördüğümüz yapımda onlara Brendan Gleeson (General) ve Bill Paxton (Zevzek Çavuş) gibi isimler eşlik ediyor. Çavuşa özellikle takılıyorum, çünkü kendisine gıcığım bir türlü geçmedi. Filmde, burada saydığımız isimlerin dışında da pek çok yan rol var ancak hepsini tek tek belirtmeme gerek yok sanıyorum. Özellikle sadece J Takımı denen kadroda 5 – 6 kişi daha var yani ama, pek önemli bir detay değil.

Filmin yönetmen koltuğunda; daha önce 2002 yapımı Bourne Identity (Geçmişi Olmayan Adam) ve 2005 yapımı Mr. & Mrs. Smith (Bay ve Bayan Smith) gibi filmlere imza atmış olan Doug Liman oturuyor. Sanıyorum ki filmin bu kadar başarılı ve etkileyici bir yapım olmasının temel nedenlerinden biri de bu. (Bu arada, Bourne Identity‘e ilgi duyan okurlarımız, Deniz Humması’nda daha önce onunla ilgili olarak yayımladığımız yazımıza göz atabilir – Jason Bourne Tekrar Bizlerle)

Gelelim fasulyenin faydalarına… Yarının Sınırında, başlarda izleyiciyi gerçekten yoran bir film. Bunu özellikle belirtmek istiyorum çünkü ciddi ciddi bir 10 – 15 dakika içerisinde “bu ne böyle bee?” diyerek vazgeçmek isteyebilirsiniz. Fakat; bunu kesinlikle tavsiye etmiyorum. Çünkü filmin başında karşılaştığınız ve anlam veremediğiniz o sahneler, kısa süre sonra size çok güzel şekilde izah edilecek; sabredin. Yani örnekle kıyaslamam gerekirse kesinlikle bir Matrix faciası değil karşınızdaki. Anlamak için ikinci filmin sonunu bekleyip, öykünün bütününü ancak üçlemeyi dördüncü kez izleyişte özümseyebileceğiniz ağırlıkta bir durum yok. Sadece 15 dakika, fazlası değil.

Yarının Sınırında, aksiyon bilim kurgu özelliklerini sonuna kadar yansıtan bir film. Aksiyona doyacaksınız, öyle ki savaş ortamında geçen aksiyon sahneleri, müzikler ve efektler gerçekten çok başarılı. Teknolojik detayları oldukça yüksek bir savaşın içerisinde, garip uzaylılarla çatışma sahneleri izleyici ekrana kilitleyebiliyor.

İşlenen bilim kurgu konusuna ise hayran kalacaksınız. Sadece uzaylı meselesi değil olay, bambaşka bir detaydan bahsediyorum. Üzeri kapalı konuşmaya çalıştığımı fark etmişsinizdir, zira ipuçları vererek film keyfinizi kaçırmak istemiyorum. Çünkü gerçekten, şuan konunun detayı ile ilgili net olarak ne söylesem; tüm tadını kaçırabilirim, öyle bir durum var ortada. Ama tekrar belirtiyorum, işlenen bilim kurgu konusu; gerçekten muazzam. Bu kararı vermemde temel etkenlerden biri de, filmin iki fragmanında da benim şuan sakladığım konu hakkında hiçbir ipucuna yer verilmemiş olması. Ancak şu kadarını belirteyim; fragmanları izlediğinizde büyük ihtimalle bir ‘simülasyon‘ fikrine kapılabilirsiniz, ama hayır; konunun simülasyon ile hiçbir ilgisi bulunmuyor.

Yarının Sınırında hakkında söylemek istediklerim bu kadar sanıyorum. En sevdiğim kısım olan puanlamaya gelebiliriz :). Filmin IMDB puanı bugün itibariyle 7.9/10. Gerçekten başarılı bir puanlama diye katılıyorum ve Deniz Humması puanı olarak ben de 8.5/10 veriyorum. Bu kadar puanı nereden kırdığım noktasına gelince… Açıkçası Doug Liman ve Tom Cruise ikilisinin elinden çıkan bu yapımın, çok çok daha iyi olmasını beklerdim. Bu yüzden kırdım. Yani film kötü değil, bu filmi tanınmamış bir yönetmen, yeni yeni parlayan bir başrol oyuncusu ile çekseydi kesinlikle 10/10 verebilirdim. Fakat dediğim gibi, ustalardan beklenti de kariyerleri gibi yüksek oluyor haliyle. Filmde bazı sahnelerin aceleye getirilmiş olmasını da eklediğim zaman 8.5 adaletsiz bir puan gibi gelmiyor.

Bu arada müjdemi isterim; filmin yönetmeni Doug Liman; ikinci filmin geleceğinden bahsediyor. Böyle güzel bir yapım olduğu için gerçekten sevindirici bir haber. Yine Tom Cruise ve Emily Blunt ile çalışılması gündemde. Bir devam filminden ziyade; olayın öncesini anlatan bir yapım olması söz konusu. Fakat Liman’ın, senaryo çalışmalarının bile tamamlanmadığından dem vurduğu açıklamalarına bakılırsa aradan geçen bunca yıla rağmen hala biraz daha beklememiz gerekecek…

O zaman sizi, filmin bir fragmanı ile baş başa bırakarak; iyi seyirler diliyorum 🙂

(E-mail takipçilerimizin videoyu izleyebilmek için sayfamızı ziyaret etmeleri gerekmektedir…)


Kaynak : Collider, DigitalSpy