Aquaman: Süper Kahraman Filmlerine Taze Bir Nefes

DC Comics‘in çizgi roman karakteri olan Aquaman‘in sinema yapımı geçtiğimiz günlerde vizyona girdi. James Wan yönetmenliğinde çekilen Aquaman, Jason Momoa ve Nicole Kidman ile dikkat çekmeyi başaran bir oyuncu kadrosuna sahipti ve sanıyoruz ki bu özelliğinin hakkını da veren bir yapım oldu.

Filmin başrollerinde Aquaman’i Jason Momoa, Mera‘yı Amber Heard canlandırıyor. Nicole Kidman’ı ise Aquaman’in annesi Atlanna rolünde izleme fırsatı buluyoruz. Aquaman’in kardeşi Ocean Master‘ı oynayan Patrick Wilson da dahil tüm kadronun gerçekten çok iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum.

Filmin senaryo olarak öyle aman aman bir yanı yok. Zaten halihazırda çizgi romandan beyaz perdeye uyarlanan film için senaryo yönünden yüksek bir beklenti de söz konusu değil. Klasik süper kahraman filmlerindekine benzer bir öyküleme var. Ancak belirttiğimiz gibi, bu bir negatif yön değil. Çünkü aslında bir süper kahraman filminden senaryo olarak ne bekliyorsak, Aquaman’de de o var.

Filmde tek eleştirdiğimiz nokta, kostüm ve silahlardan bazıları oldu desek yanlış olmaz. Aşağıda da değindiğimiz üzere bu kadar güzel sahnelendirilmiş bir yapımda oyuncak gibi kalan Ocen Master asası, Atlantis lazer silahları ve Black Manta kostümü kimin eseri bilmiyoruz. Ancak bunların filmin genel atmosferine uymadıkları ve neredeyse “buradayız!” diye bağırdıklarını üzülerek söylemeliyiz. Özellikle Black Manta‘nın kostümünü atom karıncaya benzeten arkadaşa ayrıca kırgınız. Yani o kadar ki, bu arkadaşın bir sahnesi var, giydiği şey Atlantis çeliğinden mi yoksa yan sanayi tenekesinden mi yapılmış onu sorgulayabiliyorsunuz.

Filmi süper kahraman filmlerine yeni bir soluk olarak tanımlamamızın sebebi ise muazzam çekim teknikleri. Daha önce hiçbir süper kahraman filminde rastlamadığımız aksiyon sahneleri Aquaman’de inanılmaz çekimlerle sunuluyor. Özellikle bu yönüyle Aquaman, Wonder Woman‘dan bu yana çıtayı oldukça yükselten DC Comics’in Marvel‘e attığı en büyük gol olabilir. Gelecek neler getirir bilemeyiz fakat Marvel’in klasikleşmiş monoton sahnelerinin Aquaman ile sönük kalacağını söylesek yanlış olmaz. Darısı Superman serisinin başına diyoruz. Malum, DC Comics amiral gemisine bu güzelliği yapmazsa ayıp olur.

Özellikle Nicole Kidman’ın filmin henüz başında yer alan aksiyon sahnelerinin tadı adeta damakta kalıyor. Defalarca izlenilse de bıkılmayacak cinsten bir iş çıkarılmış ortaya. Dövüş sahnelerinde kameranın hareketlenişi, odağın sürekli olarak aksiyon oluşu seyir zevki oldukça yüksek sahneler sunmuş.

Aquaman’i çok özel kılan bir başka yönü de ses efektlerinin işleniş biçimi. Özellikle bahsettiğimiz aksiyon sahnelerinde ses efektleri öylesine iyi işlenmiş ki örneğin deniz altında devasa bir araç savaşa girerken kendinizi o cismin hareketine kaptırmanız işten bile değil. Çünkü efektler, adeta sizin bunu hissedebilmeniz için özel olarak tasarlanmış.

Filmin en iddialı ve kesintisiz aksiyon sahnelerinden biri İtalya‘da çekilmiş. Sicilya Adası‘nın Erice kasabasında çekilen sahneler de yine filmi farklı kılan çekim tekniklerinin ustaca kullanıldığı kesitlerden oluşuyor. Filmin stüdyoda çekilenler haricinde Fas ve Avustralya‘da çekilen kesitleri de var. Özellikle çöl sahnelerinin stüdyoda çekilmediğini öğrendiğimde hayli etkilenmiştim. Filmin çekildiği mekanlarla ilgili olarak apayrı bir yazı hazırlamayı daha uygun gördüğümüz için, onu sonraya saklıyoruz.

Bu arada, Jason Momoa’yı Khal Drogo olarak hatırlayanlara da filmin sonunda haka figürlü bir sürprizinin olduğunu söylemeliyiz.

Filmin çeşitli sinema çevrelerinde aldığı puanlar şöyle;

IMDB (7.5/10)

MetaCritic (55/100 MetaScore, 7.3/10 Seyirci)

RottenTomatoes (%64 TomatoMeter, %80 Seyirci)

Sonuç olarak, eğer süper kahraman filmlerini seviyorsanız, veya film efektlerini görmek için sinemaya gidiyorsanız ya da hepsi bir yana, deniz temalı şeyler hoşunuza gidiyorsa; Aquaman’i kaçırmayın deriz. Bu yönlerden sizi hayal kırıklığına uğratmayacak bir yapım olduğuna şüphe yok. Yukarıda alıntıladığımız MetaScore ve TomatoMeter eleştirmenlerinin de hakkaniyetli davranmadıkları kanısındayız. Zaten izleyici puanlarından bu durum gayet net anlaşılabiliyor.

Deniz Humması olarak bizim puanımız da 8/10 olsun. İki puanı da kostümlerden kırdık. Kostümcüye sevgilerimizle..

Şöyle şuraya bir de fragram iliştirelim;
(E-Mail Takipçilerimizin Videoyu Görüntülemek İçin Sitemizi Ziyaret Etmeleri Gerekmektedir.)


Görsel Kaynak : AquamanMovie