Benny Hill Show

İngiliz komedyen ve şarkıcı Benny Hill‘in 1955 – 1991 yılları arasında yayınlanan komedi programı. Benny Hill dışında kadroda Henry McGee, Jon Jon Keefe, Nicholas Parsons, Bob Todd ve Jackie Wright yer almaktaydı. Kısa skeçlerden oluşan program; ülkemizde de 1980’lerde TRT-1’de yayınlanmıştı. Ayrıca programda dönemin şarkıcılarının performansları olurdu. Benny Hill Show için Charlie Chaplin’in modern versiyonu da diyebiliriz. Özellikle günümüz ekranlarında olan sansürü düşününce yer yer erotik skeçlerin olduğu programın ülkemizde yayınlanması da ilginç bir detaydır.

Benny Hill Show1

Benny Hill’den biraz bahsedecek olursak sanatçı 21 Ocak 1924’te doğmuştur ve gerçek adı Alfred Hawthorne Hill’dir. Gençlik döneminde sütçülük, şoförlük ve davulculuk gibi pek çok işte çalışmıştır. Sahne ismi olarak, hayranı olduğu İngiliz komedyen olan Jack Benny‘den esinlenmiş ve “Benny” ismini seçmiştir. Aynı isimli komedi programı ile de meşhur olmuştur. Hiç evlenmemiştir ve çocuğu yoktur. 1990’ların başında kalp rahatsızlığına yakalanmıştır. Uzun süre evden çıkmadığını fark eden komşularının ihbarı ile polis, sanatçıyı evinde televizyon başında ölü bulmuştur. Öldüğünde mal varlığını programda beraber çalıştığı dostlarına bırakmak istese de resmi vasiyeti olmadığı için 7 kuzeni arasında paylaştırılmıştır.

Ünlü sanatçı, Charlie Chaplin’in hayranıydı. Hatta bir rivayete göre Charlie Chaplin’in evine gitmiş, çocukları ile tanışmış ve Chaplin’in çalışma odasında kendi şovunun kasetlerini görünce ağlamıştır. Şovun kendisi kadar müziği de meşhurdur. Parça, 1963’te Boots Randolph tarafından yapılan “Yakety Sax” adlı şarkıdır. Şarkı için;

Benny Hill’den sonra İngiltere’de “Mr. Bean” gibi bazı benzer komedyenler olsa da halen yeri tam olarak doldurulabilmiş değil.


Kaynak:

Benny Hill Show – Wikipedia