Eski Apple Ürünleri İçin ‘Geri Dönüşüm’ Programı

Amerikalı Apple firması ‘i‘ başlıklı ürünleriyle dünyayı kasıp kavurmaya devam ederken, bir yandan da kendi bünyesinde bir geri dönüşüm kampanyasını yürütüyor. Apple tarafından çevreci bir yaklaşımın benimsendiği bu kampanyada amaç; eski Apple cihazlarının geri dönüşüme katılarak yeniden değerlendirilebilmesi.

Kullanıcıları bu programa teşvik edebilmek için geri alınan ürün başına, ürünün değeri oranında çeşitli kazanımlar sunuluyor. Örneğin kullanıcının Mac cihazı geri dönüşüm programına dahil edildiği takdirde firma, karşılığında Apple’da kullanılabilecek bir hediye çeki ya da indirim kuponu sağlıyor. Veya programa dahil ettiğiniz eski iPhone karşılığında yeni model bir iPhone’a aylık çok düşük taksitlerle sahip olabiliyorsunuz.

Apple Geri Dönüşüm2

Apple, iade aldığı ürünlere ne yaptığını ve bu ürünlerin ne şekilde geri dönüşüm sürecine dahil edildiğini anlatabilmek amacıyla geçtiğimiz günlerde bir video yayınladı. Videoda Apple’ın geri dönüşüm programının başrol oyuncusu olarak robot ‘Liam‘ tanıtılıyor ve geri dönüşümün hangi aşamalardan geçtiği kısaca izah ediliyor.

Bahsettiğimiz videoyu aşağıda görüntüleyebilirsiniz;

Başlatılan kampanya son derece çevreci ve oldukça faydalı görünse de insanları buna teşvik edebilmek için Apple’ın teşviklerinin yanı sıra ciddi bir politika izlenmesi gerektiği ortada. Kampanyaya yönelik temel yatırımlarını Amerika özelinde yoğunlaştıran Apple, Türkiye‘de de aynı kampanyayı başlatmış olsa da ikinci el pazarı hayli güçlü olan ülkemizde bu kampanyanın başarıya ulaşabilmesi ve insanların buna yönlendirilebilmesi için çok daha ciddi çabalar gerekiyor.


Kaynaklar;
Recycling – Apple.com
Dec – Ny.Gov