Marvel Efsanesi Stan Lee’nin Yer Aldığı Tüm Cameolar

28 Aralık 1922’de Manhattan, New York’da doğan Stan Lee’yi, 12 Kasım 2018’de, 95 yaşındayken kaybettik. Asıl ismi Stanley Martin Lieber olan efsanenin bizlere veda edişiyle özellikle gençlerin ve çocukların çok iyi bildiği ve bir şekilde neredeyse herkesin kulağına çalınmış olan süper kahraman karakterleri Kaptan Amerika, Hulk, Ant-Man, Örümcek Adam, Iron Man, Thor ve daha nicesi öksüz kaldı. 1940’larda Timely Dergisi’nde (daha sonraları Marvel Comics firmasına evrildi) tanıştığı çizgi roman kariyerini, sonraları filmlerle ve teknolojinin imkanlarını kullanabildiği 2000’lerde ise muazzam görsel efektlere sahip sinema yapımlarıyla taçlandırmış ve çizgi roman karakterlerini dünyaca üne kavuşturmuştur.

Bir başka yazımızda Stan Lee’nin yaşam öyküsünü daha detaylı anlatacağız ancak bu sefer, O’nun geride bıraktığı son derece hoş bir koleksiyona göz atmak istiyoruz. Zira Stan Lee, süper kahraman filmlerinin tümünde cameolarıyla izleyicileri tebessüm ettirmiştir. Stan Lee’nin yer aldığı tüm cameoları listelemeden önce, kısaca cameonun tam olarak ne olduğuna değinelim.

Kısaca cameo olarak ifade edilen, teknik adı ‘cameo görünüm’ olan kavram; sinema, oyun veya televizyon gibi görselliğe dayalı sanatsal yapımlarda, çok ünlü bir kimsenin kısacık bir anda görülmesi veya duyulmasına verilen isimdir. Cameolarda yer alan ünlüler, genelde herhangi bir karakter ismi almadan veya bizzat kendileri olarak görülürler.

İşte Stan Lee de, her birinde emeğinin bulunduğu süper kahramanların yüksek bütçeli filmlerinde cameo görünümlerde yer almıştır. Bu cameolar, yapımların fazlalığı nedeniyle bir süre sonra artık adeta bir koleksiyon haline gelmiş durumda. Bu koleksiyon, Stan’in aramızdan ayrılışının ardından tebessüm ettiren bir sahneler bütünü olarak kalacak.

Aşağıda, 1989’dan 2018’e kadar Stan Lee’nin yer aldığı tüm cameolara göz atabilirsiniz.. (36 numarada, 2016 yılında çekilen X-Men: Apocalypste yayınlanan ve sanıyoruz ki Stan Lee için en anlamlı cameolardan biri var. Zira 2017 yılında vefat eden eşi Joan’ın son cameosunda, sarılarak boy göstermişlerdi.:( )

1. 1989 – The Trial of The Incredible Hulk (İnanılmaz Hulk Yargılanıyor)

Stan Lee’nin yer aldığı ilk cameo, 1989’da yayınlanan İnanılmaz Hulk Yargılanıyor filmindeydi. Hulk’ın yargılandığı sahnede, jüri üyesi olarak görünen kişi Stan Lee’den başkası değildir 🙂

2. 1994 – Spider Man (Örümcek Adam)

Spider Man’in çizgi film haline getirilmiş bu yapımında Stan Lee de yer almaktadır. Masada oturduğu sahnesi neyse de, Örümcek Adam’ın sırtında caddelerde ağ yardımıyla uçarken görüldüğü sahneleri efsanedir.

3. 1995 – Mallrats (Aylak Fareler)

Mallrats bir Marvel yapımı olmamakla beraber, Stan Lee’nin burada da bir cameosu yer alıyor. Filmde Stan Lee, Brodie’ye Rene ile ilgili, çizgi romanları kaynak gösterdiği ilişki tavsiyelerinde bulunuyor.

4. 2000 – X-Men

Stan Lee bu sefer de plajda bir sosis satıcısı olarak karşımızdaydı 🙂

5. 2002 – Spider Man (Örümcek Adam)

İlk Örümcek Adam filmi olan bu yapımda Yeşil Cin’in ortalığı yakıp yıktığı sahnede küçük bir kızla birlikte kurtulmaya çalışırken görülüyor.

6. 2003 – Daredevil (Korkusuz)

Filmde genç, kör süper kahraman Daredevil’in; gazete okurken önüne bakmayarak yola atlamasına engel olduğu şaşkın adam tabii ki Stan Lee 🙂

7. 2003 – Hulk (Yeşil Dev)

Hulk’ın 2003 yapımında Stan Lee, üst üste yapılan saldırılara karşı tedbirlerin artırılması konusunda ısrar eden bir güvenlik görevlisiydi.

8. 2004 – Spider Man 2 (Örümcek Adam 2)

Önceki Örümcek Adam filminde patlama sahnelerinden birinde küçük bir kıza yardım eden Stan Lee bundan çok keyif almışa benziyor ki Örümcek Adam 2’de de bu sefer Dr. Octopus’un yol açtığı yıkımda masum bir hanımın hayatını kurtarıyor. Tebrikler Stan! Harikasın 🙂

9. 2005 – Fantastic Four (Fantastik Dörtlü)

Fantastik Dörtlü yapımlarının ilki olan filmde Stan Lee, Dr. Richards’a mektup getiren bir postacıydı. Bak Stan Lee geliyor, selam veriyor 🙂

10. 2007 – X-Men: The Last Stand (X-Men: Son Direniş)

Filmde, genç mutant Jean Grey telekinetik gücünü gösterirken yakın çevrede bahçesini sulayan Stan Lee, elinde tuttuğu hortumdaki suyun yer çekimini reddedişini hayretle izliyordu (hıhım, su hortumdan yere değil, havaya akıyordu). Biz de O’nu izliyorduk.

11. 2007 – Spider Man 3 (Örümcek Adam 3)

Önceki iki Örümcek Adam filminde efsanevi can kurtarıcı hamleler yapan Stan Lee, bu sefer Hulusi Kentmen (saygıyla anıyoruz..) tadında, babacan bir tavırla Times Meydanı’nın ortasında Peter Parker’a nasihat verirken görülüyor; “Bence, bir kişi fark yaratabilir..”

12. 2007 – Fantastic Four: Rise Of The Silver Surfer (Fantastik Dörtlü: Gümüş Sörfçü’nün Yükselişi)

Filmde, Reed Richards ile Susan Storm’un düğününe katılmak isteyen bir adam, güvenlik tarafından adının davetli listesinde olmadığı gerekçesiyle engellenir. Adamın cevabı çok efsane; “Ne demek davetli listesinde Stan Lee yok?”

13. 2008 – Iron Man (Demir Adam)

Yani bunca cameodan sonra haliyle Marvel’in gelmiş geçmiş en karizmatik adamının filminde Stan Lee’yi görmesek, üzülürdük. İlk Iron Man (adıyla özdeşleştiği için Türkçe ismini kullanmamayı tercih ettik..) filminde Tony Stark’ın, kırmızı halı üzerinde selam verdiği robdöşambrlı adam Nuri Alço değil, Hugh Hefner (Yani en azından Tony Stark öyle zannetmişti). Onu oynayansa Bruce Willis değil (hayret bu filmde göremedik kendisini), tabii ki Stan Lee 🙂

14. 2008 – The Incredible Hulk (İnanılmaz Hulk)

Filmde, Hulk’ın kan damlasının bulaştığı içeceği yudumlayan Milwaukeeli bir adam var. Hatta bir yudum aldıktan sonra şişeyi düşürüp kırıyor falan. Böyle gözlüklü, beyaz saçlı, yaşlıca biri. Stan Lee’ye çok benziyor adam ama Stan Lee yani, Stan olan.

15. 2009 – Big Bang Theory: Season 3 (Büyük Patlama Teorisi: Sezon 3)

Yine Marvel dışı bir yapımda Stan Lee boy gösteriyor. Şey rolünde.. Stan Lee rolünde. Sheldon, Stan Lee ile karşılaşmanın verdiği heyecanı üzerinden atamadan, bir de imzasını alamamakla yıkılıyor.

16. 2010 – Iron Man 2 (Demir Adam 2)

Tony Stark, bir basın toplantısında Larry King (ABD’li ünlü sunucu. -Halit Kıvanç !-) zannettiği birini selamlıyor. Larry King zannedilen adamı da, Stan Lee oynuyor 🙂

17. 2011 – Thor

Filmde Thor’un yere saplanan çekicini çıkarmak için beyaz bir pikap getirmişlerdi. Pikaba zinciri bağlayıp, zinciri de çekice sararak çıkarmayı denemişler ve pikap, kasasını atarak bu işkenceye son vermişti. Yüksek gerilim hattına kazma ile vuran dayımızı hatırlatsa da pikabın şoförü Türk değildi. Stan Lee’ydi. Yalnız bu kısmı yazan senarist Türk olabilir, emin değiliz.

18. 2011 – Captain America: The First Avenger (Kaptan Amerika: İlk Yenilmez)

Kaptan Amerika’nın cesaretinden dolayı ödüllendirildiği törende Stan Lee’yi asker kıyafetleri içerisinde bir komutan olarak yorum yaparken görmüştük. Sahneye çıkan başka birini Kaptan sanıp, Kaptan Amerika’yı daha uzun bir şey zannettiğini söylüyor 🙂

19. 2012 – The Avengers (Yenilmezler)

Filmde bir televizyon ekranında, süper kahramanların tuhaflıklarından yıldığını söyleyen masum köylü ile röportaj yapılıyor. Masum Stan Lee :). Bu arada filmin yayınlanmayan sahnelerinde de Stan Lee’nin bir cameosu var. Kaptan Amerika’nın yanında yemek yerken O’nu, garson kızın telefonunu alsın diye gazlıyordu 🙂

20. 2012 – The Amazing Spider Man (İnanılmaz Örümcek Adam)

Stan Lee masada, kulaklıkla yüksek sesle klasik müzik dinlerken görülüyor. İki üç adım gerisinde kopan aksiyon sahnesinden bihaber.

21. 2012 – The Ultimate Spider Man

Bir Disney çizgi filmi olarak yayınlanan yapımda el fenerini yüzüne tutarak korku filmlerinin meşhur sahnesini andıran çizim de yine Stan Lee.

22. 2013 – Iron Man 3 (Demir Adam 3)

Stan, ilk iki Iron Man filminin aksine bu sefer bir ünlüyü canlandırmıyor. Bu kez güzellik yarışmasında adaya 10 puan (tam puan! Vuuuhuuu!) veren bir jüri üyesi.

23. 2013 – Thor: The Dark World (Thor: Karanlık Dünya)

Stan Lee, yaşlılar için tasarlanmış bir merkezde istemeyerek de olsa Prof. Erik Selvig’in ‘boşluk’ hakkındaki ders anlatımında katılımcı oluyor. Anlatımın akabinde profesörden ayakkabısını geri isteyen de Stan Lee tabii ki 🙂

24. 2013 – Agents of S.H.I.E.L.D. (S.H.I.E.L.D. Ajanları)

Filmde ajan Coulson ve ajan Simmons bir tren yolculuğu esnasında tartışıyorlar (Simmons, Coulson’ın kızıymış taklidini yaparak Coulson’ı azarlıyor). O esnada yanlarına yaklaşan bir başka yolcu kolunda iki kızla, Coulson’a; baba olması hakkında ‘bunun, bir şeyleri düzeltebilmek için bir şans olduğunu’ belirtip birazcık da laf atarak uzaklaşıyor. Tabii ki yapacak, Stan Lee o. İstediğini yapar, üzerine vazife olsun veya olmasın!

25. 2013 – The Simpsons

Bir başka Marvel dışı yapım olarak Simpsonlar’da karşımıza çıkan Stan, bir sahnede Homer Simpson’a çizgi romanlar hakkında tavsiye verirken görülüyor. Stan Lee’nin toplamda beş Simpsons bölümünde cameosu bulunuyor. Bunlardan biri de 11. sezonun dördüncü bölümünde yer alan “Tree House of Horror X”. Özel bir seriye ait olduğu için ayrıca belirtmek istedik. Stan Simpsons bölümlerinde biraz sararmış görünüyor, rahatsız falansa dizi çekilirken.

26. 2014 – Captain America: The Winter Soldier (Kaptan Amerika: Kış Askeri)

Smithsonian Müzesi’nde güvenlik görevlisi olan Stan, Kaptan Amerika kalkanının müzeden çalındığını fark ettiğinde hafiften bir kovulma korkusu yaşamıyor değil. Hayır kaputu açtınız, aküyü niye çalıyorsunuz?

27. 2014 – Guardians of The Galaxy (Galaksinin Koruyucuları)

Roket denilen bacaksız rakun etrafı gözlerken ekranına yanında güzel, genç bir hanım ile Stan Lee takılır. O esnada Roket’in repliği; “karın nerede seni antika herif?!”

28. 2014 – The Amazing Spider Man 2 (İnanılmaz Örümcek Adam 2)

Mezuniyet töreninin izleyicileri arasında yer alan Stan Lee, Peter Parker’ın örümcek adam kostümünden günlük kıyafetine dönüşünü gören tek kişiydi galiba 🙂

29. 2014 – Big Hero 6 (Süper Kahraman 6)

Marvel dışı bir animasyon olan Oscarlı yapımda, film boyunca malikanedeki duvarda yer alan aile tablosunda ayakta duran ve jenerikten sonra Fred’in babası olarak görülen kişi de yine Stan Lee.

30. 2015 – Daredevil (Korkusuz)

Bu kez bir Netflix dizisi olarak karşımıza çıkan Daredevil’in ilk sezonunun final bölümünde, bir polis merkezinin duvarında Stan Lee’nin fotoğrafı görülüyordu. Ayrıca yine dizinin ikinci sezonunun ikinci bölümünde de polis merkezindeki aynı fotoğrafı görebilmiştik. Bunlar, rol aldığı cameolardan değildi belki ama, yine de tebessüm ettirmişti 🙂

31. 2015 – Jessica Jones

Yine bir Netflix dizisi Jessica Jones’ta, yine bir polis merkezinin duvarında polis amiri olarak Stan Lee var. Ayrıca ilk sezonun bir başka bölümünde de yine o polis merkezinde aynı fotoğrafı görmüştük. Bunlarla birlikte, dizinin ikinci sezonunda da bir otobüsün arkasında Stan Lee’nin afişini görebiliyorduk.

Otobüsün arkasındaki afişte Stan, “Forbush ve Ortakları” isimli hukuk danışmanlık firmasının, halinden memnun bir müşterisi olarak yer alıyordu. Buradaki atıf, Marvel’in çok eskilerindeki bir maskotu; Irving Forbush’a dayanıyor. Onu da bir başka yazımızda anlatacağız 🙂

32. 2015 – Agent Carter (Ajan Carter)

Ayakkabı boyacısının önünde gazete okuyan adamlardan en soldaki (izleyiciye göre) kibarca spor ekini rica ediyor. Stan Lee oldukça kibar bir beyefendidir majesteleri 🙂

33. 2015 – Avengers: Age of Ultron (Yenilmezler: Ultron Çağı)

Yenilmezler’in zafer partisinde Thor’un 1000 yıllık Asgard Likörü’nden içen emekli asker Stan, gecenin sonunda barı tek başına terk edemeyecek hale geliyor. Bu arada Asgard Likörü’nden içebileceğini tutturmasının sebebi de Omaha Sahili’nde savaştığını iddia etmesi. Yine de Hulk kanı yudumlamaktan iyidir, değil mi Stan? 🙂

34. 2015 – Ant-Man (Karınca Adam)

Efsane, ilk Ant-Man filminde barmenlik yapıyordu.

35. 2016 – Luke Cage

Bir başka Netflix dizisi, Luke Cage. Luke’un, gözleri önünde bir soygun gerçekleştiği sahnede Stan Lee’nin yer aldığı afiş; “bir suça mı tanık oldunuz? ihbar edin!” sloganıyla görülüyor. Ayrıca ikinci sezonda yine Luke’un yürüyüş yaptığı bir sahnede, duvarda Stan’in bir başka posterine rastlıyoruz (bu poster, Jessica Jones’ta da bir otobüsün arkasında karşımıza çıkmıştı.)

36. 2016 – Agents of S.H.I.E.L.D.: Slingshot

Marvel tarafından, ABC.com için hazırlanan altı bölümlük mini dizide de bir kutunun içinde fotoğrafına rast gelmiştik. Eğlenceli adamdın Stan.. 🙂

37. 2016 – Deadpool

Tahmin edin Deadpool’un ilk filminde Wade Wilson’un takıldığı strip club barmeni kimdi? İyi alıştınız ama hayır Stan Lee değil! Barmenin kim olduğunu biz de bilmiyoruz fakat DJ Stan Lee’ydi 🙂

38. 2016 – Captain America: Civil War (Kaptan Amerika: İç Savaş)

Fantastik Dörtlü’deki postacı rolünden sonra, Kaptan Amerika İç Savaş’ta da bu sefer bir FedEx kargo kuryesi olarak rastlaşıyorduk kendisi ile. Tony Stark’a, “Tony StaNk” diye paket getirmişti yaşlı kurt.

39. 2016 – X-Men: Apocalypse (X-Men: Kıyamet)

Sanıyoruz ki Stan’in en anlamlı cameolarından biri budur. Uzaya yüzlerce roketin fırlatıldığı sahnede olayı gören masum bir çift olarak karşımıza Stan Lee ve eşi Joan Boocock Lee çıkmıştı. Joan da tıpkı Stan gibi (Stan kadar çok olmasa da) ara sıra yapımlarda görsel ya da işitsel cameolara çıkıyordu. Birbirlerine sarıldıkları bu sahne ise Joan’ın son cameosuydu. Zira Stan, 6 Haziran 2017’de Joan’ını ebediyete uğurladı. Sanıyoruz ki artık buluştular.. 🙁 Filmde ayrıca Lee’nin sesini de ‘seçilmiş gençler okulu’ reklamında duyuyorduk.

40. 2016 – Doctor Strange (Doktor Strange)

Filmde Inception vari bir bükülme sahnesine rast gelmiştik. O sahnede aksiyon esnasında yoldan geçen otobüste umarsızca “The Doors of Perception” dergisi okuyan yaşlı bir adam var. Tabii ki Stan Lee’den başkası değil ve oldukça eğlenceli bir şeyler okuduğuna bahse gireriz 🙂

41. 2016 – Fresh of the Boat: Sezon 3

Dizinin bir bölümünde Stan Lee, Eddie ve Emery’nin katıldığı bir çizgi roman yarışmasında kendisini canlandırıyor.

42. 2017 – Deadpool 2

Filmin teaser fragmanında Wade bir telefon kulübesinde üzerini değiştirirken (evet, geçmiş olsun Clark Kent) görülüyor. Neticede Deadpool’dan bahsettiğimiz için şaşırmıyoruz bu duruma. O esnada yan taraftan bir Stan Lee görünüyor. Aman Allah’ım o nasıl bir sahneye giriş. Ve diyor ki.. “Wow.. Güzel kostüm!”. Bu sahne sadece teaserda bulunuyor, filmde yer almıyordu. Ancak filmde de, Stan’in devasa bir duvar resminde görüldüğü çok kısa bir sahne bulunuyor, pek çok izleyici kaçırmıştır sanıyoruz..

43. 2017 – The Gifted (Seçilmişler)

X-Men dünyasını konu edinen bir Fox dizisi olan The Gifted’ın ilk bölümünde de Stan Lee ile karşılaşmıştık. Tex’in barından çıkarken görüntülenen Stan, hayli ciddi bir duruş sergiliyordu. Dizinin baş yazarı Matt Nix, bu sahnenin sadece yirmi dakika içerisinde çekildiğini belirtiyor. Zira bu sahnenin perde arkasında Stan’in çekimler esnasında şehre gelmesi, uçağına yetişecek olması ve apar topar sahne düşünülerek bir cameo hazırlanması gibi süreçlerden geçilmiş.

44. 2017 – Guardians of the Galaxy Vol.2 (Galaksinin Koruyucuları 2)

Filmde The Watchers ırkının yaşadığı garip bir gezegende mahsur kalan astronot Stan Lee, uzaylılara bir zamanlar dünyada FedEx kuryeliği yaptığını anlatarak kafa ütülerken görülüyor. Hayır bence Tony StaNk yani ne var bunda bu kadar büyütülecek?

45. 2017 – Iron Fist (Demir Yumruk)

Yine yeniden Marvel yapımı bir Netflix dizisi olarak karşımıza çıkan Demir Yumruk’un ilk sezonunun 13. (son) bölümünde bir posterde polis amiri olarak Stan’i görmüştük. Ayırca dizinin ikinci sezonunda da yine bir duvarda New York Polis Departmanı’na katılım çağrısı yapan Stan Lee posteri yer alıyordu.

46. 2017 – The Defenders (Koruyucular)

Netflix ve Marvel ortak yapımı dizide pek çok kez fotoğraflarda cameosuna rastlanılan Stan Lee, dizinin fragmanında da hem görülüyor hem de fragmanı seslendiriyor. Ayrıca dizinin 3. bölümünde de Matt’in arkasında, duvarda bir fotoğrafı görülüyor.

47. 2017 – Spider Man: Homecoming (Örümcek Adam: Eve Dönüş)

Filmin fragmanında “sanırım bu adamı tanıyorum!” repliğiyle görünen Stan, filmde ise Örümcek Adama “beni aşağı getirme!” diyen yaşlı bir komşuyu canlandırıyor.

48. 2017 – Thor: Ragnarok

Thor’un Sakaar gezegeninde esir düştüğü sahnede saçının kesilmesi emri verilir. Gezegendeki motorlu kaçık berber de Stan Lee’den başkası olacak değildi herhalde. Bir de uyarıyor Thor’u; “sakın hareket etme, ellerim eskisi gibi değil, biraz titriyorlar da..”

49. 2018 – Black Panther (Kara Panter)

Stan Lee bilinmeyen bir yerden fırlayarak masabaşındaki oyuncuya tavsiyede bulunan bir kumarbaza dönüşüveriyor. Gerçi dinlemek lazım, bir şey biliyordur Yaşlı Kurt..

50. 2018 – Avengers: Infinity War (Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı)

Filmde Peter Parker’ın okul otobüsünde panik başlaması üzerine şoför gayet sakin bir tavırla “sorun nedir çocuklar, daha önce hiç mi uzay mekiği görmediniz?” diye tepki gösteriyor. Eh tabii şoför Stan Lee olunca, normal.

51. 2018 – Ant-Man and the Wasp (Karınca Adam ve Eşek Arısı)

Filmin yüksek aksiyonlu bir sahnesinde Evangeline Lilly’nin (nam-ı diğer Arwen) canlandırdığı Wasp, kendilerini takip edenleri küçültme silahıyla durdurmaya çalışırken Stan Lee’nin aracını vurarak cep boyutuna küçültür. Stan’in tepkisi; “tamam.. 60’lar eğlenceliydi ama şimdi bunun için para ödüyorum!”.

52. 2018 – Venom

Eddie’nin (Venom), Anne’in yanından ayrılıp sokakta yürüdüğü sırada köpeğiyle beliren Stan Lee, “O’nu bırakma.. (Venom’u kast ederek) İkiniz de!”

53. 2018 – Cloak And Dagger

Marvel yapımı bir televizyon dizisi olan Cloak and Dagger’ın ilk sezonunun “Back Breaker” isimli dokuzuncu bölümünde Tandy, gözüne kestirdiği varlıklı adamın malikanesinde gezinirken duvarda şahane bir sanat eserine rastlıyor. Stan Lee’nin pop-artını yapmışlar be!

Her güzel şey gibi bu serinin de bir sonu olacaktı elbet. Ancak her son gibi, bunun da biraz erken hissettirdiği yalan değil. Stan Lee yaşarken hazırlanan son cameosu bir sinema yapımından değil, video oyunundan. Play Station 4 için hazırlanan Spider Man oyununda Stan Lee’yi gördük. Mary Jane ve Peter Parker’ın bir restoranda konuşmasının ardından Stan, Mary’e hitaben; ikinizin bir araya gelmesine öyle sevindim ki.. siz her zaman benim en sevdiğim çifttiniz derken görünüyor.

Ancak üzülmeyin! Gelecek 3 ya da 4 Marvel filminde daha (çekimleri tamamlanan ancak henüz sinemalarda yayınlanmayan filmler) Stan Lee’yi göreceğimizden emin olabiliriz. Bakalım son cameosu hangisi olacak? Belki de bizi hiç yalnız bırakmaz, kim bilir…

Milyonlarca insanın çocukluğuna dokunan Stanley Martin Lieber‘e sonsuz saygılarımızla..

*Şimdilik toparlayabildiklerimiz bu kadar, eksik kaldığını gördüğünüz olursa lütfen bize iletin, ekleyelim 🙂


Kaynak : ThisIsInsider, WhatsOnNetFlix, TheWrap, IndieWire, HollywoodReporter, 9 Media (Youtube), Sharkhanatic (Youtube), Fandom, Wikia, Wikipedia.