Dünya’ya En Uzak Mezar, Uzay Boşluğunda Yol Alıyor

19 Ocak 2006’da Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Merkezi’nden fırlatılan New Horizons uzay aracı, Plüton ve Kuiper Kuşağı gök cisimlerini incelemek üzere yola çıktı. 2006’da Mars yörüngesini terk ettikten sonra 2007’de Jüpiter yörüngesini, 2008’de Satürn çevresini ziyaret etti. 2011’de Uranüs yörünge geçişinin ardından aynı yılın Aralık ayında, tarihte Plüton’a en fazla yaklaşan insan yapımı nesne ünvanını elde etti. 2014’te Neptün’ü geçen araç, 2015’te Plüton yörüngesine girerek Plüton’un ilk renkli fotoğraflarını görmemizi sağladı.

Plüton görevinin sona ermesinin ardından yoluna Kuiper Kuşağı’na doğru devam eden uzay aracı, Güneş yörüngesini terk edebilecek hıza sahip olduğundan gelecekte yıldızlararası uzaya çıkacak.

New Horizons uzay sondası hakkındaki bu özetimiz, elbette ne aracın ne de görevin detaylarını yansıtmamaktadır. Bu yazımızda New Horizons hakkındaki astronomik verilerden ziyade, aracın pek de bilinmeyen bir yönünü incelemek istedik.

New Horizons sondasına eklenen bir alüminyum kapsül, aynı zamanda bir mezar. Hem de Plüton görevinde bulunabilecek en anlamlı mezar. Zira kapsül içerisinde, Plüton’u keşfeden Clyde Tombaugh’un külleri bulunuyor. Yaklaşık 30 gramlık bir kül yığını taşıyan kapsül üzerinde ayrıca Clyde hakkında kısa bir metin de yer alıyor.

İlgili metinde aktarılanlar;  “Buradakiler, Amerikalı Clyde W. Tombaugh’un kalıntılarıdır. Plüton’un ve Güneş Sistemi’nde “Üçüncü Bölge’nin” kaşifi. Adelle ve Muron’un oğlu. Patricia’nın eşi. Annette ve Alden’ın babası. Astronom, öğretmen, laf cambazı ve arkadaş. Clyde W. Tombaugh. 1906 – 1997.” şeklinde.

Clyde Tombaugh, 18 Şubat 1930’da Plüton’u keşfettiğinde henüz 24 yaşındaydı. Astronomi merakı O’nu yıldız gözlemlerine sevk etmiştir. Kendi yaptığı teleskoptan elde ettiği çizimleri Lowell Gözlemevi ile paylaşması sonucunda buradan iş teklifi almış ve gözlemevindeki hummalı çalışmalarında Plüton’u keşfetmiştir. Bu nedenle, New Horizons üzerinde Clyde’ın küllerine yer verilmesi ve görevde anılması; son derece anlamlı ve hüzünlüdür.

* Şekilde görülen KBO-2014 MU69, New Horizons uzay sondasının Plüton görevinden sonra ziyaret etmesi için seçilen bir Kuiper Kuşağı gök cismidir. Aynı zamanda “Ultima Thule” olarak da bilinir. NASA tarafından, New Horizons’ın ikincil görevinin ilk durağı olarak 28 Ağustos 2015’te duyurulmuştur.

An itibariyle Dünya’ya yaklaşık 43 AU (Astronomical Unit / Astronomik Birim*) uzaklıkta olan New Horizons, Clyde’ın külleri ile birlikte uzayın derinliklerine doğru yol alıyor. Bu haliyle Clyde’ın kapsül içindeki mezarı da, Dünya’ya en uzak mezar olarak seyahatine devam ediyor.

* Astronomik Birim hakkında daha detaylı ve açıklayıcı bilgi almak için bununla ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz; Gezegenler Güneş’e Ne Kadar Uzaklıkta Yer Alıyor? – Deniz Humması.


Kaynak : AtlasObscura, Jhuapl.eduSpace.com