Organize İşler – Sazan Sarmalı İle Yaşadığımız Nostalji

İlkini taa 2005 yılında izlediğimiz Yılmaz Erdoğan yapımı Organize İşler filminin üzerinden çok yıllar geçti. Açıkçası ilk filmi izleyen herkesin “devamı olsa da izlesek” diye hayıflandığından az çok eminim. Yılmaz Erdoğan öylesine tatlı, öylesine güzel bir yapım koymuştu ki ortaya, adeta tadı damağımda kalmıştı. İşte bu yüzden, ikinci filmi görünce gerçekten duygulandım ve tam anlamıyla bir nostalji yaşadım.

Ne oldu, neden oldu bilmiyoruz ancak Organize İşler’in devam filmi bugüne kadar bir türlü çekilmedi. İkinci filmin haberini aldığımda siz de benim kadar heyecanlandınız mı bilmiyorum ama ben yapımı çok bekledim bu bir gerçek.

Sonunda Organize İşler, “Sazan Sarmalı” ile geri döndü. Organize İşler’e has hüzün, romantizm, komedi hislerinin hepsini de yine beraberinde getirdi. Filmden bahsetmeden önce Yılmaz Erdoğan’a bizi bu güzel yapımla buluşturduğu için kocaman bir teşekkür sunmak istiyorum.

Organize İşler Sazan Sarmalı bizi tıpkı ilk yapımda olduğu gibi çok güçlü bir oyuncu kadrosuyla karşıladı. Yapımda Yılmaz Erdoğan, Kıvanç Tatlıtuğ, Ezgi Mola, Ahmet Mümtaz Taylan ve daha pek çok usta ve başarılı isim yer alıyor. Konuk oyuncu olarak da kafa ütüleyici Sıtkı‘yı canlandıran, tebessümle izleyeceğiniz bir usta var; sürpriz olsun.

Yılmaz Erdoğan’ın canlandırdığı Asım Noyan‘ın bu seferki baş belası Kıvanç Tatlıtuğ ile hayat bulan Sarı Saruhan. Organize İşler’in o inanılmaz sahnesini bilenlerin büyük dayak beklentisi de Sarı Saruhan tarafından itina ile karşılanıyor. Bunu açıkça söylemekte bir beis görmüyoruz zira bu detay, filme ilişkin merakınızı söndürecek bir husus değil, aksine filmin kültürüne dair bir bilgilendirmeden ibaret.

Oyuncuların her birinin muazzam performans sergilediğini söylesem hiç de abartmış olmam. Ancak filmi izlerken özellikle Ezgi Mola ve Kıvanç Tatlıtuğ’a dikkat kesilmenizi tavsiye ederim. Ezgi Mola bir role bu kadar mı güzel yakışır, bu kadar mı uyar, bunu Yılmaz Erdoğan nasıl kestirdi gerçekten bravo. Kıvanç Tatlıtuğ ise Sarı Saruhan’da oyunculuk kariyerini sürekli bir adım ileri götürmek için uğraştığını gözler önüne sermiş resmen. Açıkçası Organize İşler Sazan Sarmalı’nın, Kıvanç Tatlıtuğ’un gerçek bir jön olduğunu ispat ettiği yapım olarak tarihe geçtiğini düşünüyorum. Katılırsınız katılmazsınız bilemem ama gerçekten beklentilerimin üzerinde, hayretler içerisinde izlediğim bir oyunculuk gördüm Sarı Saruhan’da. Saruhan’ın özellikle sosyal medyada yayılan Pop Marley repliklerini kaçırmayın derim ( :

Yılmaz Erdoğan imzalı bir yapımda komedi unsurunun irdelenmesine gerek yoktur sanıyorum. Sazan Sarmalı’nda, tıpkı ilk filmde olduğu gibi, Vizontele serilerinden de aşina olduğumuz kaliteli esprileri, keyifle izleyebilirsiniz.

Ama sanırım filmin beni en çok etkileyen yanı, tıpkı diğer Yılmaz Erdoğan yapımlarında olduğu gibi hüzün sahneleri oldu. Sazan Sarmalı’nda öyle özel detaylar işlenmiş ki izlerken duygulanmamak elde değil. Bunlardan biri ve belki de en güzeli Asım Noyan’ın Üzeyir Abi ile oturup sustuğu sahneydi. İlk filmde Üzeyir Abi’yi canlandıran Erdal Tosun‘un, 30 Kasım 2016‘da elim bir trafik kazasında vefat etmesi Üzeyir Abi’yi Organize İşler’den kopardı sanılmasın.

Sanırım Asım Noyan’ın, Üzeyir Abi ile sustuğu sahnedeki o replik ve onunla başlayan güzel dizeler hep aklımda kalacak.. Ah be Üzeyir Abi! Şimdi burada olsaydın.. Ne güzel susardık seninle!..

Eh tabii aradan bunca zaman geçince ilk filmdeki o bacak kadar çocuk Nazlı Noyan da büyümüş, evlilik çağına gelmiş. Sazan Sarmalı’nda Nazlı Noyan’ı Bensu Soral gayet güzel bir oyunculuk örneği sergileyerek canlandırıyor. Etkilendiğimi söylediğim ikinci sahne de Asım Noyan’ın kızından dert yanışındandı; Evlat kadar kazık bir soru var mı ulan hayatta ya! Kızlar niye büyüyor arkadaş? Babalar küçülsün!

Filmin IMDB puanı 6.1/10. Bana göre oldukça düşük, neye göre kime göre böyle puan veriyorlar anlayamıyorum. Organize İşler Sazan Sarmalı’ndaki replikler, espriler, hüzünlü sahneler, müzikler, oyunculuklar kesinlikle 9/10 yapar. Bu kadar sevdiğim bir filmden neden puan kırdım peki? Çünkü ben bu filmi izlemek için tam 14 sene bekledim ON DÖRT! Ama harika bir iş çıkarmışsın Yılmaz Erdoğan. Ayakta alkışlıyorum!

Organize İşler Sazan Sarmalı, film henüz beyaz perdedeyken Netflix‘te de yayımlanmaya başladı. Netflix’in de son dönemdeki hayal kırıklığı yapımlarının ardından konuya Organize İşler Sazan Sarmalı ile çözüm bulma çabası ilginç bir girişim oldu ama yine de güzel. En azından bir buçuk saat boyunca ne izlediğimizi anlayamadığımız, orası burası kesilmiş roman uyarlaması Netflix filmleriyle kıyaslanmayacak kalitede bir yapımı misafir ediyor oldular.

Sonuç olarak.. Sazan Sarmalı’nı tavsiye ederim. Hele hele Organize İşler’in ilk yapımını izlediniz ve keyif aldıysanız, kesinlikle tavsiye ederim. Bana kalırsa Sazan Sarmalı, Yılmaz Erdoğan’ın ne kadar büyük bir sanatçı olduğunu da anlatan bir yapım. Yılmaz Erdoğan’ın son dönemde ikincisi ile ekranlara dönen Çok Güzel Hareketler‘in yeni kadrosundan pek çok oyuncuya şans vermesi, müthiş replikleri, Üzeyir Abi’yi öylesine güzel anması ve daha saymadığım pek çok detayı bize bunu anlatıyor.

İyi seyirler ( :