Winamp’ın Geleceği Ne Olacak?

Winamp, Nullsoft firması tarafından geliştirilen bir ortam oynatıcısıdır. İlk kez 1997 senesinde piyasa sürülmüş ve aynı yıl 3 milyon kez indirilmiştir. Diğer önemli bir özelliği de ilk MP3 oynatıcılarından biri olamasıdır. Ayrıca Winamp, sadece MP3 değil pek çok farklı formattaki dosyayı da açabilen çok yönlü bir programdır.

Programın en güzel yanı sade, basit ve kullanışlı olmasıdır. Diğer oynatıcılar gibi bilgisayarınızı kasmaz. Artık olmasa da Gracenote özelliği ile, henüz Shazam gibi aplikasyonlar yokken, çaldığınız şarkının ismini ve sanatçısını biliyorsanız bulmanızı sağlardı. Eğer amatör radyo yapan biriyseniz Winamp, Shoutcast eklentisi ile oldukça işlevsel bir program.

Winamp1

Time Warner şirketine bağlı AOL tarafından satın alınan Nullsoft, son resmi sürümü olan 5.666’dan sonra tamamen desteğini programdan çekti. Bu olay ile hem programın güncellemeleri durdu hem de Gracenote gibi çok işe yarayan özellik de ne yazık ki çalışmaz oldu. 14 Ocak 2014’te Belçikalı Radionomy şirketi Nullsoft şirketinin hisselerini, Winamp ve Shoutcast’ı satın alarak Winamp’ın devam edeceğini açıkladı. Ancak bu tarihten beri hiçbir güncelleme yapılmadı. Eski versiyonu hala çalışsa da zaman zaman bilgisayarda donma veya bir anda kapanma gibi sorunlar yaşatıyor. Umarız bu güzel ve kullanışlı program yine aramıza döner.


Kaynakça;

http://www.theverge.com/2014/1/14/5263086/winamp-radionomy-acquisition-internet-radio-service
http://www.winamp.com/