Yine Bir Türk Korku Filmi, Yine Bir Cin Hikayesi – 3 Harfliler: Karabüyü

Son dönemde beyaz perdeye kamyon kamyon yerli korku filmi atılıyor ancak içlerinden çok azı gerçekten başarılı ve orijinal. Bir çoğu aynı şeyden nemalanıyor; cin. Yerli korku sinemasında bir cin sevdasıdır gidiyor. Türk sineması cin lobisinin elinde herhalde ki vizyona giren yerli korku filmlerinin tamamına yakını cinlerden besleniyor ve bunun en başında Dabbe serisi geliyor. Hasan Karacadağ, aynı formülle oluşturarak sadece karakterleri ve mekanları değiştirdiği filmleri ısıtıp ısıtıp önümüze koymaktan sıkılmadı, O sıkılmadığı gibi korku filmi seyircisi de sıkılmamış olacak ki Dabbe serisinin 6 filmi boxofficeturkiye verilerine göre 2.9 milyon kişi tarafından izlenmiş. Ayrıca serinin 7. filmi de yolda.

Üç Harfliler1

Dabbe serisinin önümüze koyduğu cinli filmler yetmezmiş gibi bunlara ek olarak 3 harfliler, Siccin, Hannas gibi her hafta yeni bir korku filmi vizyona giriyor. Filmimize dönecek olursak; Karabüyü artık alışkın olduğumuz şekilde formülleştirilmiş film. Bir adet kötümüz var, sevmediği kişi(lere) büyüyle cin musallat ediyor. Hikaye derinleştirilemiyor ve seyirciyi hikayesiyle, çekim açılarıyla, mekanlarıyla gerip korkutmak yerine en basit yöntem olan jumpscare ile korkutuyor. Film, karakterimiz kafasını bir yere çevirdiği anda sese ve görüntüye abanarak korkutuyor. Açıkçası korku filmlerinin artık bu kadar ucuza kaçıyor olması baydı. 3 Harfliler: Karabüyü‘de de tonla jumpscare var ve gerçekten bir noktadan sonra kabak tadı vermeye başlıyor. Oyunculukların vasatı aşamıyor oluşu da cabası.

Üç Harfliler3

Ülkemizde İslam kültürü yaygın olduğu için İslami korkutucu motiflerin sinemaya aktarılması gayet normal fakat artık cinden başka korku ögesi göremiyor olmak sıkıcı. Türk kültürü çok eski ve köklü bir kültür. Onlarca belki yüzlerce korku motifi bulunabilir, eski halk öykülerinden faydalanılabilir fakat nedense bunlardan hiç faydalanılmıyor ve yüzlerce örneği bulunan filmler çekilip basite kaçılıyor.

Üç Harfliler2

Sonuç olarak benzerinden onlarca olan, her hafta vizyona giren cinli filmlerden hiçbir artısı olmayan, basit bol jumpscare içeren yerli korku filmi. İzlemeyen bir şey kaybetmez.

Ayrıca son dönem Türk korku sinemasına ve jumpscare bağımlılığına ithafen eleştirel bir kısa video için;
(E-Mail takipçilerimizin videoyu izleyebilmek için sitemizi ziyaret etmeleri gerekmektedir)