Kişisel Bütünlük

Beyninizde Bir Silme Tuşu Var ve Bunu Kullanmak Çok Kolay

Aslında her şey beyninizde… Çoğu zaman pahalı tedavilere, müdahalelere ya da aletlere ihtiyacınız yok

Hatırlamaya dayanamayacağınızı düşündüğünüz üzüntü verici bir anıyı sonsuza kadar silmeyi istemiş olduğunuz zamanlar vardır. Size güzel haberlerimiz var. Bilimsel çalışmalar aslında hafızayı silebileceğinizi söylüyor.

Bilim insanları bu işlemi “sinaptik budama” olarak tanımlıyorlar. Sinaptik budama beyinde Delete ya da Sil tuşu olarak adlandırabileceğimiz bir işlevi yapıyor.

Beyninizdeki Delete ya da Sil Tuşu Nasıl Çalışır ?

Beyninizin bir anıyı depolaması için proteinler beyin hücrelerini büyüterek yeni bağlantılar kurulmasını destekler. Bir anı üzerinde ne kadar fazla durulursa ya da bu anının etrafındaki olaylar ne kadar çok tekrar tekrar düşünülürse, kurulan nöron bağlantıları o kadar güçlü olur.

Anıların beyinde kalma süreleri onları ne kadar çok ziyaret ettiğimize bağlıdır. Ziyaret edilmeyen anılar silikleşir ve zamanla kaybolur. Bir anıyı bastırmak için beyin, hatırlamaya ait bölümlerini kapatmalıdır. Bunun için de beyin; düşüncelerini bahse konu acı verici düşünceden daha farklı hedeflere yönlendirmelidir.

Beyniniz Bir Bahçe Olsun

Beyninizi bir bahçe olarak düşünün. Bu bahçede çiçekler değil de nöronlar ve sinaptik bağlantılar bulunsun. Çeşitli deneyimler, öğrenilen bilgiler beyinde daha fazla nörolojik bağlantılar oluşturulmasına yol açar. Beyninizi düzenleyen bahçıvan olarak da “Glial hücreler” çalışır. Bilim insanları bu hücrelerin nöronlar arasında hızlı bir şekilde çalışarak gerekmeyen bağlantıları temizlediğini bildiriyorlar.

Bütün bunlar siz mışıl mışıl uyurken olur. Böylece ilerleyen zamanlarda nöronlar beyinde daha fazla ve güçlü nörolojik bağlantılar oluşması için gereken alanı yaratır. İyi ve derin bir gece uykusunun önemi de buradan kaynaklanır. Şimdi işin can alıcı noktasına geliyoruz. Bilim insanları siz uyurken beyninizden silinmesini istediğiniz anıları kontrol edebildiğinizi söylüyor.

Kullanmadığınız sinaptik bağlantılar genellikle en çok düşündüğünüz şeyin çevresinde toplanır. Düşünceleri odak aldığınız şeyleri sonradan daha sıklıkla hatırlarsınız. Hatta bu sırada yabancı dil öğrenilebileceğinin söylenmesinin temelinde de bu yatmaktadır.

Uzmanlar beyninizdeki bahçeden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için, sizin için en önemli olaylara odaklanmanızı öneriyor. Bahçıvan, sizin için önemli olan düşüncelerin bağlantılarını güçlendirir önemsiz olanları ise temizler. Böylece kendinize yardım ederek istemediğiniz anılardan kurtulabilirsiniz.

Bir anının nasıl bastırılabileceği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için profesyonel yardım almak, travma geçiren bireyler için yararlı olabilir.