Sağlık

Bilinmeyen Yaygın Hastalık Endometriozis Hakkında

Kadınlarda endometriumu oluşturan dokuların rahim dışında da farklı organlara yerleşmesi endometriozis hastalığının meydana gelmesine sebep olur. Bu dokular tüpler ya da yumurtalıklar üzerinde de yerleşim gösterebiliyor ve aynı zamanda karın boşluğu hatta rahme çok daha uzak olan organlarda da görülebiliyor. Hastalık, çok ciddi ağrılara neden olduğu için hastaların günlük yaşantısını da olumsuz yönde etkiliyor.

Ülkemizde yaklaşık 2 (İki) milyon kadının bu hastalıkla mücadele ettiğini belirtebiliriz. Periyodik olarak meydana gelen ciddi düzeydeki ağrılar, ilişki esnasında ağrı meydana gelmesi gibi çeşitli sıkıntılar olarak da baş gösterebiliyor. Bu hastalık sadece ciddi sağlık sorunları yaşatmakla kalmayıp kadınlarda kısırlığa da neden olabiliyor. Hastalık, kronik ağrı yaşayan kadınların % 60’ını etkileyebiliyor. Bunlar ve benzeri pek çok etkisi nedeniyle endometriozis; mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak nitelendirilmektedir.

Bu hastalık maalesef toplumda çok fazla bilinmemekte. Bu nedenle endometriozis hakkında tanı konulması süreci 8 (Sekiz) yıla kadar uzayabiliyor. Çünkü hastalık hakkında bilgi sahibi olmayan kadınlar, yaşadıkları ağrıların normal olduğunu düşünebiliyor. Bu düşünce nedeniyle ağrının ciddi seviyelerde olmasına karşın tedaviye başlanamıyor. Ancak konu hakkında bilinçli davranılması ve hekime gidilmesi ile tedavi sürecine başlanabiliyor.

Bu hastalığın tedavisi için öncelikli hedef hastanın yaşadığı ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Aynı zamanda hastalığın ilerlemesini önlemeye yönelik olarak da tedavi protokolü uygulanabiliyor. Duruma ve rahatsızlığın seviyesine göre hem ilaç tedavisi hem de cerrahi müdahalenin uygulanması gerekebiliyor.

Kimler Risk Altında?

30 yaşın üzerinde doğum yapacak olanlar ve rahim bölgesinde bazı anomallikler bulunanlar risk grubunda yer alıyor. Çok erken yaşta adet olmaya başlayanlar ile menopoza geç yaşlarda girmeye başlayanların da risk grubunda yer aldığını belirtmemiz lazım. Alkol tüketmek ve düşük BMI da risk grubunda sayılma sebebi. Çeşitli evreleri olan bu hastalığın tedavisinin nasıl yapıldığını öğrenmek için Acıbadem Hastanesi’nin internet sitesini inceleyebilirsiniz.

Bu sitede hastalığın ne olduğu çok daha geniş kapsamlı bir şekilde, uzman kişilerin hazırladığı metinlerle aktarılmaktadır. Aynı zamanda sayfada, tedavi için ne yapılması gerektiği ve hangi aşamalardan sonra nasıl tanı konduğu gibi çeşitli sorularınıza da yanıt bulabilirsiniz. Bu hastalık ve tedavisine dair video içerikler de yine sitede mevcut. İlgili sayfadan hastalık hakkında her türlü bilgiye ulaşarak rahatsızlığa yönelik bilinç düzeyinizi artırabilirsiniz.