Gareja Ayam: Endonezya’daki Tavuk Tapınağı ve İlginç Öyküsü

Tapınaklar, tarih boyunca dikkat çeken yapılar olmuştur. Gerek boyutları ve gerekse hizmet ettikleri amaçlar bakımından insanların ilgi odağı olmalarına şaşmamak gerek. Devasa dikilitaşlar, görkemli camiler, muazzam katedraller ve daha niceleri; Dünya’nın çeşitli yerlerinde bugün ya müze olarak ya da inanç ritüellerinin icra edildiği merkezler olarak halen aktif durumdadır. Bunlardan bazıları dünyaca ünlü olup hemen hemen herkes tarafından bir şekilde duyulmuştur. Bazıları ise henüz öğrenilmeyi veya keşfedilmeyi bekleyen yapılar olarak kalmıştır.

Endonezya‘daki Tavuk Tapınağı da bunlardan biridir. Tapınak, 17.508 adadan oluşan Endonezya‘nın başkenti Cakarta‘nın da bulunduğu Java Adası üzerinde yer alıyor. Aynı adada bulunan ve Dünya’nın tek parça halindeki en büyük tapınağı olan Borobudur gibi ünlü değilse de; Tavuk Tapınağı da hayli ilginç bir öyküye ve görünüme sahiptir.

Borobudur’dan Kareler ve Borobudur – Gareja Ayam arası harita gösterimi.

Borobudur’un yaklaşık 6 km kuzeybatısında, ormanın içinde yer alan Tavuk Tapınağı “Gareja Ayam“, 1990’larda Daniel Alamsjah tarafından yapılmıştır. Daniel Alamsjah’ın rüyası olan tapınak, aslında “Güvercin Tapınağı” olarak düşünülmüş bir yapıdır. Bu arada “rüya” derken, gerçekten bir rüyadan bahsediyoruz. 1988 yılından itibaren Daniel Alamsjah’ın üst üste gördüğü rüyalar bir anda karşısında belirince, rüyasını gerçeğe çevirmiş ve ortaya bu tapınak çıkmıştır.

Daniel Alamsjah, rüyalarında kar beyazı bir güvercinin bir tepeye konduğunu görür. Bu rüyalar defalarca tekrarlasa da Daniel ilk başta bunları pek ciddiye almamıştır. Bir gün Daniel, kısa süreli izne ayrılan çalışanını ziyaret etmek amacıyla yakınlardaki Magelang kentine gittiğinde çalışanın ısrarları üzerine akşam Rhema Tepesi (Bukit Rhema) denilen yerde gün batımını izlemek için kalır. Tepenin “rüyalarındaki güvercinin konduğu tepe” olduğunu şaşkınlıkla fark eden Daniel, sadece iki hafta sonra Rhema Tepesi’nde yaklaşık 8 dönümlük bir yer alır ve buraya rüyalarında gördüğü güvercinin tapınağını yapmaya başlar.

Her ne kadar Daniel’in hayalindeki tapınak bir güvercin şeklinde olacaktıysa da; inşaat esnasında her nasılsa güvercin başının üst kısmı güvercinden çok tavuğa benzemiş ve yapı halk arasında “Tavuk Tapınağı” olarak anılmaya başlanmıştır. Aradan geçen onca yılda da bilinen ismi öylece kalmıştır.

Kendisi Hristiyan olsa da, Güvercin Tapınağı’nın herhangi bir inanca özgülenmemiş, kapılarını herkese açan bir ibadet merkezi olmasını tasarlayan Daniel, 1989 yılında yapının inşaatını başlatmıştır. Ancak ekonomik sorunlar ve yerel sıkıntılar nedeniyle Güvercin Tapınağı bitirilememiştir. Bunda özellikle Endonezya’nın Dünya’nın en kalabalık Müslüman nüfuslu ülkesi olmasının etkisi bulunmaktadır zira her ne kadar Daniel Alamsjah yapının herhangi bir dine özgülenmeyeceğini açıklasa da tapınak geçmişten günümüze her daim bir “kilise” olarak anılmıştır. Bugün de yabancı kaynaklarda “Tavuk Kilisesi” ya da “Güvercin Kilisesi” isimleriyle bilinmektedir. Durumun böyle olması, gerek yerel halkın ve gerekse Endonezya bürokrasisinin tapınak karşıtı bir tavır almasına sebep olmuştur.

2000 yılına gelindiğinde Daniel inşaatı tamamen durdurmuş ve bir rehabilitasyon merkezinde çalışmaya başlamıştır. Henüz ikinci ve üçüncü katları yapılamamış, yer altındaki kısmı da büyük çoğunlukla yarım kalmış olan inşaat bir bakımsızlığa terk edilmiştir. İlerleyen yıllarda ise tapınak; Daniel’in çalıştığı merkezden getirilen engelli çocuklar, uyuşturucu bağımlıları ve akıl hastaları için bir rehabilitasyon alanı olarak işlev görmüştür.

2010 yılı ortalarına doğru ise tapınak çeşitli turist kafilelerinin ilgisini çekmiş ve takip eden dönemde adeta bir turist akınına uğramıştır. Bu gelişmelerin üzerine Daniel da yarım kalan inşaatı bitirmek üzere harekete geçmiş ve yapının iç kısımları da tamamlanmıştır. Bugün duvarlarını Endonezya tarihini resmeden duvar resimleri, tozla kaplı tabanlarını ise güzel mücevherli fayanslar süslemektedir.

Daniel Alamsjah’ı bugün merak edenleriniz ve takip etmek isteyenleriniz olursa Facebook profilini inceleyebilirsiniz; Daniel Alamsjah – Facebook

Ayrıca konu ile ilgili olarak; “UNESCO Dünya Mirası Listesi” yazımız da ilginizi çekerse; buradan okuyabilirsiniz (:


Kaynak: Wikipedia (Gareja Ayam), Wikipedia (Borobudur)Curiosity.