Hayvanlar Alemi

Evcil Kediniz Kusursuz Bir Ölüm Makinesi Olabilir

Edinburg Üniversitesi ve Bronx Hayvanat Bahçesi‘nin kedigiller üzerinde ortaklaşa sürdürdüğü araştırmalar ilginç bir gerçeği ortaya koydu. Evcil olanlardan, İskoç vahşi kedileri, leoparlar ve Afrika arslanlarına kadar oldukça geniş yelpazede psikolojik tepkileri ve ruhsal tutumları incelenen kedilerin; aralarındaki boyut farkına rağmen olaylara karşı benzer tavırlar sergilediği saptandı.

Ancak araştırmanın sonuçlarını ilginç kılan veri, elbette ki vaşakların veya diğer vahşi kedilerin arslanlara benzer yırtıcı özelliklerinin olması gibi bir şey değil. Olay şu ki kedigiller ailesinin en küçük bireyi olan ev kedileri de arslanlar ve diğer abileriyle aynı tavırları sergiliyor. Aslında araştırmanın sonucunu her ne kadar ‘ilginç’ olarak tanımlasak da bu durumun detayı incelendiğinde biraz da ürkütücü yan arz ettiği anlaşılabilecektir.

Kedi2

Kediler arasında tespit edilen kişilik benzerliği, ev kedilerinin küçük masum duruşlarının da sorgulanmasına yol açmış. Araştırmada görev alan bilim insanları; ev kedilerinin tüylü ve şirin hallerinin, kan bağları gerçeğini değiştiremeyeceğini belirtiyor. Dolayısıyla evcil hayvan olarak beslediğimiz bu ufaklıkların, küçük birer yırtıcı olduğunu unutmamak gerektiğini de ekliyor.

Büyük kedilerle eşleşen karakter özellikleri düşünüldüğünde; ev kedilerinin sahiplerini de zaman zaman av olarak görebileceği de uzak bir olasılık gibi durmuyor. Belki de ev kedileri, sırf boyutlarının yetersizliği yüzünden düşüncelerini harekete geçiremiyor ve teknik olarak; ‘kusursuz anı‘ bekliyor olabilirler..


Kaynak :

Cats Are Just Waiting For The Perfect Moment – allnight.com Websitesi