Nasa, ‘Apollo’ Görevinin Fotoğraflarını Yayınladı

Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım(That’s one small step for [a] man, one giant leap for mankind) sözüyle tarihe geçen Neil Armstrong, 20 Temmuz 1969 günü Ay yüzeyinden bu cümleyi sarf ederken aslında Amerika ile Sovyetler Birliği arasında yaşanan ‘Uzay Yarışı‘nın da sona erdiğini ilan ediyordu.

Aradan geçen yılların ardından, bilhassa sosyal medyanın yaygınlaşması ve insanların kitlelere erişiminin eskiye nazaran çok çok daha kolay gelmesinin de etkisiyle “Amerika’nın o tarihte Ay’a çıkmadığı, görüntülerin tamamen bir film setinden ibaret olduğu“na dair söylentiler hızla yayıldı.

Apollo2

Bugüne gelinceye dek konu hakkında pek çok teori üretilip, paylaşılan sınırlı fotoğraflar üzerinden tartışmalar yürütüldüyse de Nasa, geçtiğimiz günlerde yayınladığı yaklaşık 10.000 adet fotoğrafla olaya son noktayı koymuş gibi görünüyor. Zira Nasa, Apollo görevine ilişkin olarak neredeyse elindeki tüm fotoğrafları yayınlamış durumda. Görüntülerin 1800 dpi çözünürlükte oluşu da Nasa’nın, komplo teorisi üretenlere cevap verişi olarak yorumlanıyor.

Nasa’nın Flickr hesabı üzerinden yayınladığı fotoğrafların tümüne, Nasa (Project Apollo Archine) – Flickr hesabı üzerinden erişebilirsiniz.

Fotoğraflar arasından derlediğimiz galeri için;


Kaynak :
Neil Armstrong – Wikipedi
Project Apollo Archive (Nasa) – Flickr
Moon Landings Were Faked! – Vintage News Websitesi