Panoramik Mars Görüntüleri

NASA tarafından Mars‘a gönderilen Curiosity isimli uzay aracı; 6 Ağustos 2012 tarihinde gezegene iniş yaptığından beri Mars’ta çeşitli keşif görevlerini yerine getiriyor. Bu kapsamda dünyaya binlerce fotoğraf gönderen araç, insanın henüz ayak basamadığı topraklara ilişkin çok değerli bilgilere erişmemizi sağlıyor.

NASA’nın, Curiosity’den elde ettiği fotoğrafları paylaşması sonucu çok sayıda insan da Mars’a ilişkin bilgilere erişebiliyor, gezegenle ilgili yorumlar yapabiliyor ve merakını giderebiliyor. Fotoğrafçı Andrew Bordov da Mars’a ilgi duyan insanlardan biri olacak ki NASA’nın paylaştığı fotoğraflarla çok ilginç ve son derece faydalı bir çalışmaya imza atmış.

Curiosity Selfie

Curiosity’nin üst, yan ve el (üstteki özçekimi yaptığı kamera) kameralarından elde ettiği toplam 407 çok yüksek çözünürlüklü fotoğrafı panoramik şekilde birleştiren fotoğrafçı, tıpkı 360 derece çekim yapan kameralarla elde edilenlere benzeyen, serbest dolaşımlı bir görüntü oluşturmayı başarmış. Çalışmanın sonucunda hazırlanan panoramalar, toplamda 4 milyar pikselden oluşuyor.

Curiosity’nin Mars’taki 136 ve 149. günlerine ait fotoğraflardan derlenmiş panaroma;


Panoramanın Orijinali – 360cities.net

Curiosity’nin, Mars’taki 177. gününde çektiği özçekimi de içeren panaroma;


Panoramanın Orijinali – 360cities.net

Yine bir Curiosity özçekimi.. Fakat bu kez bir Mars gecesinden panoramada;


Panoramanın Orijinali – 360cities.net


Kaynak :

Mars Panorama – 360 Cities Web Sitesi
Andrew Bodrov – 360 Cities Profili
Mars’ı Bilgisayardan Gezmek İsteyenlere – TRT Haber