Saç Telinden Daha İnce Güneş Panelleri

Güneş, fosil yakıtlara nazaran çok daha çevreci bir enerji kaynağı. Uzun yıllardır güneş enerjisinin önemi biliniyor olsa da, yakın geçmişe kadar Güneş’ten enerji elde etmek için gerekli olan teknolojinin maliyeti nedeniyle bu enerji türü pek tercih edilmiyordu.

Son dönemde yaşanan gelişmeler Güneş’ten elde edilen enerjinin maliyetini düşürerek verimini artırmayı başarınca, bunun çok çeşitli alanlarda kullanılmaya başlanması da kaçınılmaz oldu. Ancak halen Güneş’in bize sunduğu muazzam enerji kaynağını tam manasıyla kullanabildiğimizi söyleyemeyiz. Zira Güneş’in gerçek potansiyeli, bugün insanların faydalandığı küçük kısma nazaran çok daha muazzam boyutlarda.

Güneş Panelleri3

Gelecekte, güneş enerjisinden daha yüksek performans alabilmek için bugün kullanılan ve genellikle çatılarda gördüğümüz devasa güneş panellerinin yerine daha farklı bir yönteme ihtiyacımız olacağı açık. Çünkü güneş ışınlarının yeryüzüne temas ettiği noktalar sadece çatılardan veya güneş tarlalarından ibaret değil. Ayrıca ne çatılara yerleştirilen bu paneller, ne de bunların benzerleri kullanılarak oluşturulan güneş tarlaları verim – maliyet çizgisinde istenileni tam anlamıyla sunabilmiş değil. Bu anlamda her geçen gün katlanarak artan enerji ihtiacı da düşünüldüğünde güneş enerjisinden daha yüksek verim elde edebilmek için çok daha fazla alana uygulanabilen ve maliyeti de büyük panellerinkine göre düşük olan malzemelerin gerekliliği ortaya çıkıyor.

Güneş Panelleri2

Bu düşünce ile yola çıkan Güney Kore‘nin Gwangju Bilim ve Teknoloji Enstitüsü‘nden bilim insanları, inanılmaz ince ve elastiki yapıda güneş panelleri üretmeyi başardılar. Yeni bulunan panellerin kalınlığı 1 mikrometre (1 mikrometre=0,001mm). Bir kıyaslama olması açısından insan saç telinin 10 ile 200 mikrometre arasında değişen kalınlıklara sahip olabildiğini belirtmekte fayda var.

Saç telinden bile ince olan bu paneller, aklınıza gelebilecek her türlü eşya üzerinde kaplama malzemesi olarak kullanılabiliyor. Bu sayede yaşamımızın her alanında, akla gelebilecek her türlü malzeme üzerinden güneş enerjisi elde etmek mümkün olabilecek.

Güneş Panelleri1

Elbette ki yakın gelecekte her şeyin güneş panelleriyle kaplanması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Fakat fosil yakıtların tükeneceği gerçeği ve gelecekteki enerji ihtiyacının bugüne göre çok daha fazla olacağı göz önüne alınınca, bu tip buluşların ne kadar değerli olduğu anlaşılabilmektedir.


Kaynak: sciencealert.com