Star Wars Droneları

Dünya sinema tarihinin en başarılı yapımlarından olan Star Wars, gerek büyüleyici öyküsü ve gerekse bünyesinde barındırdığı karakterleri ile adından her daim söz ettirmiştir. Serinin bu denli popüler olması, beyaz perdenin de ötesine geçmesini sağlamış ve Star Wars’un milyonlarca hayranına sunulan ürünlerle muazzam boyutlarda bir pazar oluşturulmuştur.

Ancak bahsettiğimiz pazar bugüne kadar genellikle tişört, bardak, yatak örtüleri, figürler vs gibi günlük yaşantıda sıklıkla rastlayabileceğimiz ürünlerden oluşmaktaydı. Bugün ise Star Wars pazarını bambaşka boyuta taşıyacak bir oyuncaktan söz etmemiz gerekiyor: Star Wars Droneları.

star-wars-drone4

Dronelar halihazırda hayatımıza yeni yeni girmeye başlayan küçük uçan aletler. Gittikçe yaygınlaşan bu teknoloji o denli hızlı ilerliyor ki son dönemde ülkemiz de dahil pek çok yerde dronelarla ilgili hukuki düzenlemeler bile yapılmaya başlandı. Böylesi revaçta olan drone piyasasının son gözdesi de Star Wars Droneları. Propel firması tarafından resmi lisanslı olarak üretilen dronelar, henüz piyasaya sürülmemiş olmalarına rağmen şimdiden merakla beklenir oldu.

star-wars-drone2

Star Wars konulu bu dronelar, serinin hayranları için bambaşka bir deneyim sunuyor. Çünkü sadece Star Wars figürlerini üstlerinde taşıyan ve Star Wars’taki uzay gemileri şeklinde tasarlanan aygıtlardan bahsetmiyoruz. Bu dronelar ile filmdeki sahneleri aratmayacak lazer savaşları yapmak bile mümkün.

star-wars-drone3

Klasik droneların aksine uçuşu sağlayan pervaneleri aracın alt kısmında bırakılmış olan Star Wars droneları, saatte 80 Km hıza ulaşabiliyor. Ayrıca kumandalarında yer alan tek bir tuşla filmdeki uzay gemilerinin yaptığı manevraları gerçekleştirebilecek şekilde tasarlanmışlar. Aynı anda 24 geminin katılabileceği lazer savaşlarını mümkün kılan dronelar, filmdeki asıllarında yer alan bütün görsel detaylara da sahip. Tüm bu özellikleri ile Star Wars droneları, Star Wars hayranlarının ilgisini şimdiden çekmiş durumda. Bu da hiç şaşırtıcı değil; bir Millenium Falcon‘la savaşmak bütün Star Wars hayranlarının hayalidir herhalde?

star-wars-drone1

2016’nın son çeyreğinde piyasaya sürülmesi beklenen droneların 300$ civarında bir fiyatla satışa sunulacağı düşünülüyor.

Droneların tanıtımı ve uçuş örnekleri için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz;
(E-Mail takipçilerimizin videoları izleyebilmek için sitemizi ziyaret etmeleri gerekmektedir.)

Bu da bir başka tanıtım videosu;


Kaynak: Propelsw, Bilim ve Teknik – Eylül’16/Sf19