Tarihteki Son Samurayların Gerçek Fotoğrafları

Samuraylar, var oldukları dönemde Japon nüfusunun neredeyse %10’unu kapsayan, ülkenin tek silahlı gücü konumunda bulunan ve Japon toplumunda muazzam bir güce sahip olan asker sınıfıdır.

1868’de başlayan Japon devrimi, bir başka deyişle ‘Meiji Restorasyonu‘; Japonya’da o güne kadar fiilen söz sahibi olan zümreleri İmparator Meiji yönetimi altında birleştirmiş, sosyal ve politik alanlarda köklü yenilikler getirmiştir.

Bu yeniliklerden biri de Japon ordusunun batı tarzında modern bir yapıya bürünmesidir. Orduda 1873’te gerçekleşen bu değişiklik, Japonların ünlü simgelerinden ‘Samuraylarınsonunun başlangıcı olarak da bilinmektedir.

Çünkü batılı anlamda profesyonel orduya geçişten sonra samuraylar ülkenin tek silahlı gücü olma özelliklerini ve dahası kılıç taşıma haklarını da kaybetmişlerdir. Devrimin akabinde çöküş sürecine giren sınıf, 1900’lerin başında tamamen ortadan kalkmıştır.

Galeride yer alan renklendirilmiş fotoğrafların tümü 1860 ile 1900 yılları arasında çekilmiştir ve teknik olarak tarihteki ‘Son Samuraylar‘a aittir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


Kaynak :

The Last Samurai In Rare Photos – Boredpanda.com Websitesi
Meiji Restoration – Wikipedi
Samuray – Wikipedi
Samurai – Mashable Websitesi