Bilim - TeknolojiUzay & Havacılık

Adınızı Güneş’e Göndermek İster Misiniz?

NASA‘nın Parker Güneş Sondası, Güneş’e en çok yaklaşan insan yapımı uzay aracı olarak tarihe geçecek. Sondanın 31 Temmuz 19 Ağustos 2018 Tarihleri arasında fırlatılması öngörülüyor.

Uzaydaki sürati en yüksek noktasına ulaştığında saatte 724.000 Km (bir başka deyişle saniyede 201 Km) olması planlanan araç, Güneş’e en yakın konumundayken yıldızımızın yaklaşık 6.1 milyon kilometre uzağında olacak. Bu mesafe, Güneş’in büyüklüğü ve sıcaklığı düşünüldüğünde sondanın aslında Güneş’e dokunacağı anlamına geliyor.

Parker Sondası, Güneş’teki aktiviteleri anlamamıza ve uzaydaki atmosferik olayların Dünya yaşamı üzerindeki etkilerini kavramamıza yardımcı olacak kritik verileri toplayacak.

Parker Güneş Sondası, son elli yılın tartışmasız en sıradışı ve tarihi görevlerinden birini gerçekleştirerek bilimin önemli sorularına yanıt arayacak. Sondanın, Güneş Sistemi‘nin bugüne kadar ulaşılamamış en önemli bölgesine yapacağı ziyaret şüphesiz insanlık tarihi açısından bir dönüm noktası olacak. Teknik olarak Güneş’in atmosferinde yaşıyoruz ve Parker Görevi de Dünya ile Güneş bağlantısı hakkında bugüne kadar bilmediğimiz pek çok şeyi keşfetmemizi sağlayacak.

Bu görevi ilginç kılan detaylardan biri ve belki de bilimsel yönü dışında en dikkat çekici olanı ise Parker Sondası ile birlikte uzaya gönderilecek olan hafıza kartı. Bu kart içerisinde Güneş’e ismini yollamak isteyenlerin isimlerinden oluşan bir liste olacak ve teknik olarak katılımcılar, ilk kez Güneş’e isimleri ulaşan topluluk olarak tarihe geçecek.

Katılım için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz. Linkte sizden isminizi ve e-mail adresinizi isteyen bir form bulunuyor. Formu doldurup gönderdiğinizde e-mail adresinize bir onay linki gelecektir. Bu onay linkine tıklayarak onay verdiğinizde size, yukarıdaki gibi bir katılım sertifikası veriliyor, dilerseniz sertifikayı indirebilirsiniz. Sertifikanız, isminizin Parker Sondası ile birlikte Güneş’e gönderilecek olan listeye yazıldığının belgesi. Katılım için son kayıt tarihi 28 Nisan 2018, katılmak istiyorsanız elinizi çabuk tutmanız gerekiyor 🙂

Deniz Humması ekibi olarak bizler ismimizi listeye ekledik. Güneş’te buluşalım 🙂

Katılım Linki : Parker Solar Probe

Yazımıza ilham kaynağı olan paylaşımından ötürü, Prof. Dr. Serdar Evren ve Popüler Astronomi Facebook Sayfası‘na özel teşekkürlerimizle..


Kaynak : Parker Solar Probe, Popüler Astronomi (Prof. Dr. Serdar Evren)