İnsanın Geleceği: 360 Terabaytlık Veri Diski

Southampton Üniversitesi’nden bilim insanları, ‘veri saklama’ kavramının geleceğine ilişkin çok büyük bir buluşa imza attılar. Yeni bulunan veri diski, 360 Terabayt kapasiteli ve yaklaşık 13.8 milyar yıl saklama ömrüne sahip. Aslına bakarsanız, bir başka deyişle; sonsuza dek veri saklayabilme durumu söz konusu.

Bugün göz ameliyatlarında sıklıkla başvurulan femtosaniye lazer teknolojisi ile camdan bir tabaka üzerine beş boyutlu veri işlenerek elde edilen bu disk, insanlığın gelecek kuşaklara aktarabileceği yegâne depo olmaya aday. Ayrıca nesiller arası bilgi zincirinde yaşanacak kopma riskine karşı da en sağlam önlemlerden biri gibi duruyor.

İnanılmaz uzun ömrü ve muazzam kapasitesinin yanında, diskin yaklaşık olarak 1.000 °C sıcaklığa (Evet ‘bin’) kadar dayanabildiğini de eklemeliyiz.

Diskin mucidi olan bilim insanlarına göre bu icat sayesinde çok büyük müze, kütüphane ve sair arşiv dökümanları, rahatlıkla oldukça güvenli şekilde kayıt altına alınabilecek. Henüz geliştirme aşamasında olmasına rağmen şimdiden; ‘İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi‘, ‘Magna Carta Libertatum‘ gibi metinler bu diskler aracılığı ile kayıt altına alınmış durumda.

Diskin resmi olarak ilk tanıtımı, 17 Şubat 2016’da San Francisco SPIE (International Society for Optics and Photonics) toplantısında yapıldı. Çok yakın gelecekte, kendinden hayli bahsettireceğe benziyor.