Gezi - SeyahatTarih

Norveç – Kayadaki Kılıçlar Anıtı

Norveç’in Hafrsfjord Körfezi‘ndeki küçük bir tepede yer alan ‘Kayadaki Kılıçlar Anıtı(Orijinal adı ile Sverd i Fjell / Swords In The Rock), 1983’ten beri tüm ihtişamıyla körfeze hayat veriyor. Norveçli heykeltraş Fritz Røed‘in 55 yaş eseri olan anıtın açılışı; 1983 yılında Norveç Kralı 5. Olav tarafından yapılmıştır.

Kayadaki Kılıçlar Anıtı, Norveç tarihinde önemli yere sahip olan Hafrsfjord Savaşı‘nın anısını yaşatmak için yapılmıştır. Hafrsfjord Savaşı, 872 yılında gerçekleşmiş ve savaşı Kral Harald Fairhair kazanarak o tarihte bütün Norveç krallıklarını tek bayrak altında birleştirmiştir.

Anıt, 10 metre yüksekliğinde üç adet yere saplanmış kılıçtan oluşur. Bu kılıçların her biri, Hafrsfjord Savaşı’ndan farklı bir kralı temsil etmektedir. Kılıçlardan en büyüğü ve görkemli olanı; savaşın galibi Kral Harald’ı, diğer iki sıradan kılıç ise savaşın yenilen iki kralını temsil etmektedir.

Anıt, bunların yanı sıra daimi barışı da simgelemektedir. Heykeltraşı Fritz Røed’in 2002’deki ölümünün ardından Dünya’da bıraktığı en güzel eserlerden biri olan ‘Kayadaki Kılıçlar’; ‘barışı’ temsil ediyor olması nedeniyle tüm insanlık adına anlamlı bir nitelik taşımaktadır.. Zira görkemli duruşunun yanı sıra, çıkmayacak şekilde kayaya saplanmış kılıçlarla daimi barışı simgeliyor olması; anıta tüm dünyada saygı duyulmasını sağlamıştır.

Anıtın çeşitli fotoğrafları;